Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

 

Копал Зденек (4.IV.1914 — 23.VII.1993)

 

Kopal 

Чеський астроном Зденек Копал народився 4 квітня 1914 р. у м. Літомишль, на сході Чехії. Цікавився астрономією з дитячих літ — у 15-річному віці став членом Чеського астрономічного товариства. Вищу освіту здобув у Празькому, Кембриджському (Англія) та Гарвардському (США) університетах. Ще студентом (1935) взяв участь в роботі з’їзду Міжнародного астрономічного союзу в Парижі, де його прийняли у члени МАС. Упродовж 1940—1951 рр. працював у Гарвардській обсерваторії, а також (1942—1951) у Массачусетському технологічному інституті. У 1951—1981 рр. — професор, завідувач кафедрою астрономії Манчестерського університету в Англії.

 

Галузь наукових інтересів Зденека Копала — затемнювані подвійні зорі, Місяць. Визначив параметри великої кількості затемнюваних систем, маси їхніх компонентів. Досліджував перенесення маси в тісних подвійних системах, розглянув еволюцію зір у таких системах. Організував і очолив (1958) спільну роботу Манчестерського університету й обсерваторії Пік-дю-Міді (Франція) з дослідження Місяця. Розробив метод вимірів деталей поверхні Місяця, з допомогою якого було оброблено 60 000 фотографій. NASA використало ці результати під час створення карти Місяця. Був науковим консультантом космічних програм багатьох дослідних установ США, головою Комітету з досліджень Місяця та планет Британської національної ради з космічних досліджень. Співпрацював (з 1958 р.) з NASA (як запрошений співробітник Лабораторії реактивного руху) за програмою дослідження Місяця.

 

За внесок у підготовку програми «Аполлон» отримав у подарунок місячний пил, доставлений з поверхні Місяця, який висипав на могилу Жюля Верна в Ам’єні.

 

Заснував міжнародні наукові журнали: «Icarus» (1962), «Astrophysics and Space Science» (1968), «The Moon» (1970) — був головним редактором двох останніх.

 

На честь науковця названо астероїд 2628 Копал.

 

Зденек Копал помер 23 липня 1993 р. у м. Уілмслоу (графство Чешир), що у Великобританії (похований на Вишеградському кладовищі в Празі поряд з іншими видатними діячами чеської науки і мистецтва).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1