Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Копал Зденек (4.IV.1914 — 23.VII.1993)

 

Kopal 

Чеський астроном Зденек Копал народився 4 квітня 1914 р. у м. Літомишль, на сході Чехії. Цікавився астрономією з дитячих літ — у 15-річному віці став членом Чеського астрономічного товариства. Вищу освіту здобув у Празькому, Кембриджському (Англія) та Гарвардському (США) університетах. Ще студентом (1935) взяв участь в роботі з’їзду Міжнародного астрономічного союзу в Парижі, де його прийняли у члени МАС. Упродовж 1940—1951 рр. працював у Гарвардській обсерваторії, а також (1942—1951) у Массачусетському технологічному інституті. У 1951—1981 рр. — професор, завідувач кафедрою астрономії Манчестерського університету в Англії.

 

Галузь наукових інтересів Зденека Копала — затемнювані подвійні зорі, Місяць. Визначив параметри великої кількості затемнюваних систем, маси їхніх компонентів. Досліджував перенесення маси в тісних подвійних системах, розглянув еволюцію зір у таких системах. Організував і очолив (1958) спільну роботу Манчестерського університету й обсерваторії Пік-дю-Міді (Франція) з дослідження Місяця. Розробив метод вимірів деталей поверхні Місяця, з допомогою якого було оброблено 60 000 фотографій. NASA використало ці результати під час створення карти Місяця. Був науковим консультантом космічних програм багатьох дослідних установ США, головою Комітету з досліджень Місяця та планет Британської національної ради з космічних досліджень. Співпрацював (з 1958 р.) з NASA (як запрошений співробітник Лабораторії реактивного руху) за програмою дослідження Місяця.

 

За внесок у підготовку програми «Аполлон» отримав у подарунок місячний пил, доставлений з поверхні Місяця, який висипав на могилу Жюля Верна в Ам’єні.

 

Заснував міжнародні наукові журнали: «Icarus» (1962), «Astrophysics and Space Science» (1968), «The Moon» (1970) — був головним редактором двох останніх.

 

На честь науковця названо астероїд 2628 Копал.

 

Зденек Копал помер 23 липня 1993 р. у м. Уілмслоу (графство Чешир), що у Великобританії (похований на Вишеградському кладовищі в Празі поряд з іншими видатними діячами чеської науки і мистецтва).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1