Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Копал Зденек (4.IV.1914 — 23.VII.1993)

 

Kopal 

Чеський астроном Зденек Копал народився 4 квітня 1914 р. у м. Літомишль, на сході Чехії. Цікавився астрономією з дитячих літ — у 15-річному віці став членом Чеського астрономічного товариства. Вищу освіту здобув у Празькому, Кембриджському (Англія) та Гарвардському (США) університетах. Ще студентом (1935) взяв участь в роботі з’їзду Міжнародного астрономічного союзу в Парижі, де його прийняли у члени МАС. Упродовж 1940—1951 рр. працював у Гарвардській обсерваторії, а також (1942—1951) у Массачусетському технологічному інституті. У 1951—1981 рр. — професор, завідувач кафедрою астрономії Манчестерського університету в Англії.

 

Галузь наукових інтересів Зденека Копала — затемнювані подвійні зорі, Місяць. Визначив параметри великої кількості затемнюваних систем, маси їхніх компонентів. Досліджував перенесення маси в тісних подвійних системах, розглянув еволюцію зір у таких системах. Організував і очолив (1958) спільну роботу Манчестерського університету й обсерваторії Пік-дю-Міді (Франція) з дослідження Місяця. Розробив метод вимірів деталей поверхні Місяця, з допомогою якого було оброблено 60 000 фотографій. NASA використало ці результати під час створення карти Місяця. Був науковим консультантом космічних програм багатьох дослідних установ США, головою Комітету з досліджень Місяця та планет Британської національної ради з космічних досліджень. Співпрацював (з 1958 р.) з NASA (як запрошений співробітник Лабораторії реактивного руху) за програмою дослідження Місяця.

 

За внесок у підготовку програми «Аполлон» отримав у подарунок місячний пил, доставлений з поверхні Місяця, який висипав на могилу Жюля Верна в Ам’єні.

 

Заснував міжнародні наукові журнали: «Icarus» (1962), «Astrophysics and Space Science» (1968), «The Moon» (1970) — був головним редактором двох останніх.

 

На честь науковця названо астероїд 2628 Копал.

 

Зденек Копал помер 23 липня 1993 р. у м. Уілмслоу (графство Чешир), що у Великобританії (похований на Вишеградському кладовищі в Празі поряд з іншими видатними діячами чеської науки і мистецтва).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1