Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ковалевський Жан (н. 18 травня 1929 р.)

 

Kovalevskyi 

Французький астроном Жан Ковалевський народився 18 травня 1929 р. у м. Нейї-сюр-Сен, що поблизу Парижа. Закінчивши (1954) Вищу нормальну школу (Парижі), працював упродовж 1954—1960 рр. у Паризькій обсерваторії. У 1960—1971 рр. — завідувач відділу ефемерид і небесної механіки в Бюро довгот у Парижі. Був куратором (у 1960-х роках) програми досліджень, що виконувались з допомогою окремих французьких штучних супутників Землі. Протягом 1971—1978 рр. — керівник групи «Космічна геодезія» в Медонской обсерваторії. У 1960—1974 рр. також викладав у Паризькому університеті. Засновник і перший директор (1974—1982) Центру з вивчення проблем геодинаміки та астрономії (Centre d'Etudes et de Recherches en Geodynamique et Astronomie, CERGA) в Грасі (знову був на цій посаді в 1988—1992 роках). Протягом 1981—1997 — керівник міжнародного консорціуму FAST з обробки даних спостережень, виконаних Європейським астрометричним супутником HIPPARCOS.

 

Галузь наукових інтересів Жана Ковалевського — небесна механіка, астрометрія, космічна геодезія. Розробив аналітичну теорію руху штучних супутників Землі. Досліджував рух супутника Юпітера Пасіфе, розробив новий чисельно-аналітичний метод для побудови теорії його руху. Поліпшив методи обчислення ефемерид, заснував у французькій службі ефемерид дослідницьку школу з небесної механіки. Виконав великий цикл робіт, присвячених дослідженню фундаментальних астрономічних сталих, систем координат, які застосовують в геодинаміці, визначенню мас планет і динаміці системи Земля — Місяць. Першим у Франції застосував доплеровські методи вимірювань в геодинаміці.

 

Очолював Міжнародний координаційний центр з виконання експериментів з використанням лазерної локації небесних об’єктів для цілей геодинаміки. Президент Французького астрономічного товариства (1970—1973),  секції астрономії Національного центру наукових досліджень (1971—1975), Національного французького комітету з астрономії (1974—1977). Президент Національного бюро з метрології (1995—2004). Президент (1997—2004) Міжнародного комітету мір і ваг.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1