Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

 

Ковалевський Жан (н. 18 травня 1929 р.)

 

Kovalevskyi 

Французький астроном Жан Ковалевський народився 18 травня 1929 р. у м. Нейї-сюр-Сен, що поблизу Парижа. Закінчивши (1954) Вищу нормальну школу (Парижі), працював упродовж 1954—1960 рр. у Паризькій обсерваторії. У 1960—1971 рр. — завідувач відділу ефемерид і небесної механіки в Бюро довгот у Парижі. Був куратором (у 1960-х роках) програми досліджень, що виконувались з допомогою окремих французьких штучних супутників Землі. Протягом 1971—1978 рр. — керівник групи «Космічна геодезія» в Медонской обсерваторії. У 1960—1974 рр. також викладав у Паризькому університеті. Засновник і перший директор (1974—1982) Центру з вивчення проблем геодинаміки та астрономії (Centre d'Etudes et de Recherches en Geodynamique et Astronomie, CERGA) в Грасі (знову був на цій посаді в 1988—1992 роках). Протягом 1981—1997 — керівник міжнародного консорціуму FAST з обробки даних спостережень, виконаних Європейським астрометричним супутником HIPPARCOS.

 

Галузь наукових інтересів Жана Ковалевського — небесна механіка, астрометрія, космічна геодезія. Розробив аналітичну теорію руху штучних супутників Землі. Досліджував рух супутника Юпітера Пасіфе, розробив новий чисельно-аналітичний метод для побудови теорії його руху. Поліпшив методи обчислення ефемерид, заснував у французькій службі ефемерид дослідницьку школу з небесної механіки. Виконав великий цикл робіт, присвячених дослідженню фундаментальних астрономічних сталих, систем координат, які застосовують в геодинаміці, визначенню мас планет і динаміці системи Земля — Місяць. Першим у Франції застосував доплеровські методи вимірювань в геодинаміці.

 

Очолював Міжнародний координаційний центр з виконання експериментів з використанням лазерної локації небесних об’єктів для цілей геодинаміки. Президент Французького астрономічного товариства (1970—1973),  секції астрономії Національного центру наукових досліджень (1971—1975), Національного французького комітету з астрономії (1974—1977). Президент Національного бюро з метрології (1995—2004). Президент (1997—2004) Міжнародного комітету мір і ваг.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1