Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Лавелл Бернард Чарлз Альфред (31.VIII.1913 — 6.VIII.2012)

 

Lavell 

Англійський астроном Альфред Чарлз Бернард Лавелл народився 31 серпня 1913 р. у м. Олдленд-Коммон (графство Глостершир). Вищу освіту здобув (1934) у Бристольському університеті. Протягом 1936—1939 рр. — викладач фізики в Манчестерському університеті. У 1939—1945 рр. — співробітник науково-дослідного Інституту дальнього зв’язку. Упродовж 1945—1981 рр. працював в Манчестерському університеті (з 1951 р. — професор астрономії і директор Експериментальної станції Джодрелл-Бенк — нині Наффілдська Радіоастрономічна лабораторія). Був ініціатором створення радіоастрономічної обсерваторії Джодрелл-Бенк і керував будівництвом основних її інструментів (найбільший, 76-метровий повноповоротний радіотелескоп, став до ладу в 1957 році).

 

Галузь наукових інтересів Альфреда Лавелла — вивчення метеорів і нестаціонарних зір методами радіоастрономії. Розглянув низку теоретичних питань, пов’язаних з радіолокацією метеорних слідів. Розробив методи визначення швидкостей метеорів і фізичних умов у їхніх слідах. Виконав багато експериментів з радіолокації метеорів. Виявив (1958) радіовипромінювання спалахів зір типу UV Кита. Організував міжнародні одночасні оптичні та радіо-спостереження цих об’єктів. Визначив характеристики їхнього радіовипромінювання.

 

У 1969—1971 рр. — президент Лондонського королівського астрономічного товариства. Віце-президент (1970—1976) Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо астероїд 8079 Бернардлавелл.

 

Альфред Чарлз Бернард Лавелл помер 6 серпня 2012 р. у м. Світтенґем (графство Чешир).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1