Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Лавелл Бернард Чарлз Альфред (31.VIII.1913 — 6.VIII.2012)

 

Lavell 

Англійський астроном Альфред Чарлз Бернард Лавелл народився 31 серпня 1913 р. у м. Олдленд-Коммон (графство Глостершир). Вищу освіту здобув (1934) у Бристольському університеті. Протягом 1936—1939 рр. — викладач фізики в Манчестерському університеті. У 1939—1945 рр. — співробітник науково-дослідного Інституту дальнього зв’язку. Упродовж 1945—1981 рр. працював в Манчестерському університеті (з 1951 р. — професор астрономії і директор Експериментальної станції Джодрелл-Бенк — нині Наффілдська Радіоастрономічна лабораторія). Був ініціатором створення радіоастрономічної обсерваторії Джодрелл-Бенк і керував будівництвом основних її інструментів (найбільший, 76-метровий повноповоротний радіотелескоп, став до ладу в 1957 році).

 

Галузь наукових інтересів Альфреда Лавелла — вивчення метеорів і нестаціонарних зір методами радіоастрономії. Розглянув низку теоретичних питань, пов’язаних з радіолокацією метеорних слідів. Розробив методи визначення швидкостей метеорів і фізичних умов у їхніх слідах. Виконав багато експериментів з радіолокації метеорів. Виявив (1958) радіовипромінювання спалахів зір типу UV Кита. Організував міжнародні одночасні оптичні та радіо-спостереження цих об’єктів. Визначив характеристики їхнього радіовипромінювання.

 

У 1969—1971 рр. — президент Лондонського королівського астрономічного товариства. Віце-президент (1970—1976) Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо астероїд 8079 Бернардлавелл.

 

Альфред Чарлз Бернард Лавелл помер 6 серпня 2012 р. у м. Світтенґем (графство Чешир).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1