Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Лавелл Бернард Чарлз Альфред (31.VIII.1913 — 6.VIII.2012)

 

Lavell 

Англійський астроном Альфред Чарлз Бернард Лавелл народився 31 серпня 1913 р. у м. Олдленд-Коммон (графство Глостершир). Вищу освіту здобув (1934) у Бристольському університеті. Протягом 1936—1939 рр. — викладач фізики в Манчестерському університеті. У 1939—1945 рр. — співробітник науково-дослідного Інституту дальнього зв’язку. Упродовж 1945—1981 рр. працював в Манчестерському університеті (з 1951 р. — професор астрономії і директор Експериментальної станції Джодрелл-Бенк — нині Наффілдська Радіоастрономічна лабораторія). Був ініціатором створення радіоастрономічної обсерваторії Джодрелл-Бенк і керував будівництвом основних її інструментів (найбільший, 76-метровий повноповоротний радіотелескоп, став до ладу в 1957 році).

 

Галузь наукових інтересів Альфреда Лавелла — вивчення метеорів і нестаціонарних зір методами радіоастрономії. Розглянув низку теоретичних питань, пов’язаних з радіолокацією метеорних слідів. Розробив методи визначення швидкостей метеорів і фізичних умов у їхніх слідах. Виконав багато експериментів з радіолокації метеорів. Виявив (1958) радіовипромінювання спалахів зір типу UV Кита. Організував міжнародні одночасні оптичні та радіо-спостереження цих об’єктів. Визначив характеристики їхнього радіовипромінювання.

 

У 1969—1971 рр. — президент Лондонського королівського астрономічного товариства. Віце-президент (1970—1976) Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо астероїд 8079 Бернардлавелл.

 

Альфред Чарлз Бернард Лавелл помер 6 серпня 2012 р. у м. Світтенґем (графство Чешир).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1