Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Леду Поль (8.VIII.1914 — 6.X.1988)

 

 

Бельгійський астроном Поль Леду народився 8 серпня 1914 р. у м. Фор’єр. Вищу освіту (1937) здобув у Льєзькому університеті. Протягом 1939—1940 рр. працював в Інституті теоретичної астрофізики (Осло) і Стокгольмській обсерваторії. Як стипендіат у 1940—1941 і 1946—1947 роках працював в Єркській обсерваторії (США). З 1947 р. — працював у Льєзькому університеті (з 1959 р. — професор).

 

Галузь наукових інтересів Поля Леду — внутрішня будова зір, змінність й гравітаційна нестійкість та утворення зір. Виконав багато розрахунків еволюційних послідовностей моделей зір. Теоретично визначив (1941) верхню межу маси зір, стійких щодо коливань в зоні перебігу ядерних реакцій. Розглянув (1947) процеси конвективного перемішування речовини в зорях-гігантах з неоднорідним хімічним складом. Запропонував (1951) механізм не радіальних коливань змінних зір типу β Цефея.

 

У 1972—1975 рр. — президент вищого програмного комітету Європейської південної обсерваторії. З 1981 р. до 1985 р. — член Ради цієї обсерваторії.

 

Поль Леду помер 6 жовтня 1988 р. у м. Льєж (Бельгія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1