Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Лейтен Якоб Віллем (7.III.1899 — 21.XI.1994)

 

Leiten 

Нідерландський і американський астроном Віллем Якоб Лейтен народився 7 березня 1899 р. у м. Семаранг (острів Ява). Вищу освіту здобув у Амстердамському і Лейденському університетах. З 1921 р. мешкав у США. У 1921—1923 років працював у Лікській, а в 19231930 рр. — у Гарвардській обсерваторіях. З 1931 р. працював у Міннесотському університеті (професор, завідувач кафедрою астрономії у 1937—1975 роках, з 1975 р. — почесний професор).

 

Галузь наукових інтересів Віллема Лейтена — зоряна астрономія. Розвинув метод визначення статистичних паралаксів за власними рухами зір і побудував діаграму Герцшпрунга—Рассела для зір в околицях Сонця. Виконав докладне дослідження всіх зір у радіусі 10 парсек навколо Сонця. Визначив середні абсолютні величини, просторові щільності, просторові рухи для різних груп зір — цефеїд, довгоперіодичних змінних, червоних гігантів тощо.

 

Розпочав (1927) у Гарвардській обсерваторії велику програму визначення власних рухів зір південного неба. Відкрив майже 100 000 зір (що яскравіші 4,5 видимої зоряної величини) з великими власними рухами. Шляхом оцінок кольору слабких зір із великими власними рухами відкрив багато білих карликів. Організував повторне фотографування північного неба на Паломарському телескопі Шмідта щоб отримати спостереження другої епохи Паломарського атласу неба — це дозволяє визначати власні рухи багатьох дуже слабких (до 21-ї зоряної величини) зір. Створив два зоряних каталоги, що містять дані 3583 і 58700 зір відповідно.

 

На честь науковця названо зорю — червоний карлик зоря Лейтена, астероїд 1964 Лейтен.

 

Віллем Якоб Лейтен помер 21 листопада 1994 р. у м. Міннеаполіс (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1