Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Майєр Йоганн Тобіас (17.II.1723 — 20.II.1762)

 

Maier 

Німецький астроном Тобіас Йоганн Майєр народився 17 лютого 1723 р. у м. Марбах-на-Неккарі (Німеччина). Астрономію і математику вивчив самотужки. Протягом 1746―1751 рр. працював у Картографічному бюро в Нюрнберзі. З 1751 р. — професор математики Ґеттінґенського університету (з 1754 р. також директор університетської обсерваторії).

 

Галузь наукових інтересів Тобіаса Майєра ― спостережна астрономія. Визначив з високою точністю селенографічні координати 89 деталей на Місяці, що стали топографічною основою складеної ним карти Місяця (видана в 1775 р.). Знайшов повне геометричне пояснення лібрації Місяця. Склав (1755) дуже точні місячні таблиці для визначення довгот на морі (у 1765 р. отримав премію Британського адміралтейства, оголошену ще в 1713 р. за розробку методу знаходження довготи в морі). Визначив власні рухи 57 зір (ця робота суттєво вплинула на подальший розвиток зоряної астрономії). Склав (1775) каталог 998 зодіакальних зір. Розробив теорію погрішностей пасажного інструменту.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Тобіас Йоганн Майєр помер 20 лютого 1762 р. у м. Ґеттінґен (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1