Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Мак-Лафлін Бенджамін Дін (25.X.1901 — 8.XII.1965)

 Mak Laflin

 

Американський астроном Дін Бенджамін Мак-Лафлін народився 25 жовтня 1901 р. в Бркуліні (Нью-Йорк). Вищу освіту здобув у Мічиганському університеті. Протягом 1924―1927 рр. працював у Суартморському коледжі. З 1927 р. — в обсерваторії Мічиганського університету.

 

Галузь наукових інтересів Діна Мак-Лафліна ― зоряна спектроскопія. Виконав докладні дослідження спектрів зір, зокрема, спектрально подвійних. Досліджував затемнювані зоряні системи (VV Цефея, 31 і 32 Лебедя) й показав, що вони дають унікальну можливість вивчати будову протяжних атмосфер зір. Визначав орбіти затемнюваних подвійних зір. Починаючи з Нової Геркулеса 1934 спостерігав всі доступні Нові, виконав вимірювання багатьох деталей у спектрах цих зір, співвідносячи їх зі змінами блиску і з викидами оболонок. Розшифрував складні спектри Наднових I типу, пояснивши їх як спектри поглинання, а не випромінювання (як вважали раніше).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 2024 Мак-Лафлін.

 

Дін Бенджамін Мак-Лафлін помер 8 грудня 1965 р. у м. Енн-Арбор (шт. Мічіган, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1