Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Маркарян Беніамін Егішевич (29.XI.1913 — 29.IX.1985)

 

Markarian 

Вірменський астроном Беніамін Егішевич Маркарян народився 29 листопада 1913 р. у селі Шулавері (нині Грузія). Вищу освіту здобув (1938) у Єреванському університеті. З 1944 р. працював у Бюраканській астрофізичній обсерваторії (заступник директора у 1952—1957 роках). Протягом 1943—1957 рр. працював викладачем у Єреванському університеті.

 

Галузь наукових інтересів Беніаміна Маркаряна — зоряна та позагалактична астрономія. Відкрив (1947) разом з Віктором Амбарцумяном молоді нестійкі системи зір — зоряні асоціації. Розробив класифікацію розсіяних зоряних скупчень, вивчив особливості їхнього розподілу й окреслив за їх допомогою розташування спіральних рукавів Галактики. Відкрив багато позагалактичних об’єктів (їх назвали галактики Маркаряна) з підвищеним ультрафіолетовим випромінюванням.

 

Беніамін Егішевич Маркарян помер 29 вересня 1985 р. в селі Бюракан (Бюраканська астрофізична обсерваторія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1