Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Марсден Джеффері Браян (5.VIII.1937 — 18.XI.2010)

 

Marsden 

Англійський та американський астроном Браян Джеффрі Марсден народився 5 серпня 1937 р. у м. Кембридж (Англія). До астрономії Браяна надихнула мати, показавши йому сонячне затемнення 10 вересня 1942 р. Закінчивши (1959) Оксфордський університет, працював упродовж 1959—1965 рр. в обсерваторії Єльського університету. З 1965 р. був співробітником Смітсонівської астрофізичної обсерваторії й одночасно (з 1966 р.) обсерваторії Гарвардського коледжу.

 

Галузь наукових інтересів Браяна Марсдена — небесна механіка, астрометрія. Виконував обчислення орбіт комет і астероїдів з використанням сучасних математичних методів. Виконав дослідження хмари Оорта й розподілу великих півосей орбіт довгоперіодичних комет. Ініціатор створення і автор періодичного каталогу кометних орбіт, що містить відомості про всі комети та їхні появи. Бува активним прихильником позбавлення Плутона статусу планети.

 

З 1968 р. —  директор Центрального бюро астрономічних телеграм. Упродовж 1978—2006 рр. — також директор Центру малих планет (протягом 2006—2010 рр. — заслужений директор). На честь науковця названо астероїд 1877 Марсден.

 

Браян Джеффрі Марсден помер 18 листопада 2010 р. у Берлінгтоні (шт. Массачусетс, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1