Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Марсден Джеффері Браян (5.VIII.1937 — 18.XI.2010)

 

Marsden 

Англійський та американський астроном Браян Джеффрі Марсден народився 5 серпня 1937 р. у м. Кембридж (Англія). До астрономії Браяна надихнула мати, показавши йому сонячне затемнення 10 вересня 1942 р. Закінчивши (1959) Оксфордський університет, працював упродовж 1959—1965 рр. в обсерваторії Єльського університету. З 1965 р. був співробітником Смітсонівської астрофізичної обсерваторії й одночасно (з 1966 р.) обсерваторії Гарвардського коледжу.

 

Галузь наукових інтересів Браяна Марсдена — небесна механіка, астрометрія. Виконував обчислення орбіт комет і астероїдів з використанням сучасних математичних методів. Виконав дослідження хмари Оорта й розподілу великих півосей орбіт довгоперіодичних комет. Ініціатор створення і автор періодичного каталогу кометних орбіт, що містить відомості про всі комети та їхні появи. Бува активним прихильником позбавлення Плутона статусу планети.

 

З 1968 р. —  директор Центрального бюро астрономічних телеграм. Упродовж 1978—2006 рр. — також директор Центру малих планет (протягом 2006—2010 рр. — заслужений директор). На честь науковця названо астероїд 1877 Марсден.

 

Браян Джеффрі Марсден помер 18 листопада 2010 р. у Берлінгтоні (шт. Массачусетс, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1