Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Міллс Ярнтон Бернард (8.VIII.1920 — 25.IV.2011)

 

Mills 

Австралійський астроном Бернард Ярнтон Міллс народився 8 серпня 1920 р. поблизу Сіднея. Здобувши (1940) вищу освіту в Сіднейському університеті, працював (до 1960 р.) у Раді науково-промислових досліджень (розробляв, зокрема, військові радарні системи). З 1960 р. в Сіднейському університеті (з 1965 р. — професор фізики і астрофізики), де створив групу радіоастрономії.

 

Галузь наукових інтересів Бернарда Міллса — радіоастрономія. Запропонував (1951) хрестоподібну систему радіотелескопа (хрест Міллса), що складається з двох ліній антен, розташованих за напрямками північ — південь і захід — схід. Побудував кілька таких радіотелескопів. Виконав радіоогляди південного неба — виміряв положення багатьох дискретних джерел, ототожнив їх з оптичними об’єктами, визначив кутові розміри. Виконав (1952) аналіз розподілу дискретних радіоджерел по небу й дійшов висновку про те, що є галактичні джерела (вони концентруються в площині Галактики) і позагалактичні (вони рівномірно розподілені по небу). Вивчав пульсари, їхній розподіл в Галактиці. Виконав докладне дослідження багатьох протяжних радіоджерел південного неба, зокрема Магелланових Хмар.

 

Бернард Ярнтон Міллс помер 25 квітня 2011 р. в Сіднеї (Австралія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1