Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Мілн Артур Едвард (4.II.1896 — 21.IX.1950)

 

Miln 

Англійський астрофізик і математик Едвард Артур Мілн народився 4 лютого 1896 р. у м. Кінґстон-апон-Галл (графство Східний Йоркширський Райдінґ). Здобувши (1920) математичну освіту в Триніті-коледжі Кембриджського університету, протягом 1920—1924 рр. був заступником директора обсерваторії сонячної фізики цього університету, а також викладав у ньому астрофізику (у 1921—1925 роках) й (з 1924 р.) математику. Протягом 1925—1928 рр. — професор прикладної математики Манчестерського університету. З 1928 р. й до кінця життя — професор математики Оксфордського університету.

 

Галузь наукових інтересів Едварда Мілна — зоряні атмосфери, внутрішня будова зір, космологія. Суттєво розвинув (1921—1929) теорію переносу випромінювання в атмосферах зір. Розробив (1929—1935) математичний апарат й удосконалив теорію внутрішньої будови зір. Створив теоретичну модель Всесвіту, засновану на власній концепції «кінематичної теорії відносності», що є альтернативою загальній теорії відносності. Побудував (1925, 1926) теорію рівноваги хромосфери Сонця. Показав, що рівновага (за певних умов) може бути нестійкою — в такому випадку атоми спроможні покидати Сонця (цей механізм має важливе значення в сучасних теоріях зоряного вітру).

 

Президент Лондонського математичного товариства (1937—1939) і Лондонського королівського астрономічного товариства (1943—1945). На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 11767 Мілн.

 

Едвард Артур Мілн помер 21 вересня 1950 р. в Дубліні (Ірландія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1