Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Мультон Рей Форест (29.IV.1872 — 8.XII.1952)

 

Multon 

Американський астроном Форест Рей Мультон народився 29 квітня 1872 р. у м. Ле Рой (шт. Мічиган). Здобув вищу освіту в Чиказькому університеті й протягом 1898—1926 рр. був викладачем в almamater (з 1912 — професор). У 1927—1936 рр. — директор Енергетичної комунальної корпорації в Чикаго. Упродовж 1936—1940 рр. — вчений секретар Американської асоціації сприяння розвитку науки.

 

Галузь наукових інтересів Фореста Мультона — теоретична астрономія, космогонія. Працював над небесно-механічною задачею n тіл. Запропонував (1900) метеорну теорію протисяяння. Розробив (1904) разом з Томасом Чемберліном припливну планетезимальну гіпотезу виникнення Сонячної системи (згідно з гіпотезою внаслідок близького проходження повз Сонце іншої зорі відбувся викид сонячної речовини, яка швидко охолола і затверділа, утворивши окремі згустки — планетезималі).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 993 Мультона.

 

Форест Рей Мультон помер 8 грудня 1952 р. у м. Вілметт (шт. Іллінойс, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1