Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пекер Жан-Клод (н. 10.V.1923 р.)

 

Peker 

Французький астроном Жан-Клод Пекер народився 10 травня 1923 р. у м. Реймс. Здобув вищу освітув Гренобльському університеті, а також у Вищій нормальній школі в Парижі. Протягом 1946—1952 рр. працював у Національному центрі наукових досліджень. У 1952—1955 рр. викладав фізику в університеті Клермон-Феррана. Упродовж 1955—1965 років — співробітник Паризької обсерваторії. З 1962 р. до 1969 р. очолював обсерваторію в Ніцці. У 1964—1988 рр. — також професор теоретичної астрофізики Колеж-де-Франс. У 1972—1978 роках — директор Астрофізичного інституту Національного центру наукових досліджень у Парижі.

 

Галузь наукових досліджень Жана-Клода Пекера — зоряні атмосфери, міжзоряне середовище, еволюція галактик, космологія. Розглянув різні питання з фізики зоряних атмосфер (теорія переносу випромінювання, утворення неперервного і лінійчастого спектрів тощо). Побудував моделі атмосфер зір різних спектральних класів. На основі теоретичних досліджень пояснив спектральні особливості різних типів нормальних і пекулярних зір. Виконав розрахунки моделей протозоряних хмар з метою вивчення їхньої еволюції і утворення з них навколозоряних оболонок.

 

Розглянув взаємодію випромінювання з міжзоряними пилом і газом і вплив такої взаємодії на еволюцію Галактики. Розробляв теорію не космологічного червоного зміщення ліній у спектрах різних небесних тіл (Сонця, зір, квазарів, галактик), пояснюючи його непружною взаємодією між фотонами з не нульовою масою.

 

У 1964—1967 рр. — генеральний секретар Міжнародного астрономічного союзу. Президент французького Національного комітету з астрономії (1970—1973) і Французького астрономічного товариства (1973—1976).

 

На честь науковця названо астероїд 1629 Пекер.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1