Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Петрі Метвен Роберт (15.V.1906 — 8.IV.1966)

 

 

Канадський астроном Роберт Метвен Петрі народився 15 травня 1906 р. у м. Сент-Ендрюс (Шотландія). З 1911 р. мешкав у Канаді. Здобувши (1928) вищу освіту в університеті Британської Колумбії, продовжив вивчати астрономію в Мічиганському університеті (США) й до 1935 р. працював в цьому університеті. З 1935 р. — в Доміньонській астрофізичній обсерваторії (з 1951 р. — директор) у м. Вікторія.

 

Галузь наукових інтересів Роберта Петрі — зоряна спектроскопія. Під його керівництвом у Вікторії протягом 25 років було виконано спостережну програму з визначення променевих швидкостей B-зір з метою вивчення руху й розподілу зір і газу в Галактиці. Удосконалив методи визначення відстаней до гарячих зір і розробив метод визначення їхньої світності. Досліджував орбіти багатьох спектрально подвійних зір, визначив розміри, маси й світності їхніх компонентів, що дозволило уточнити залежність маса — світність для ранніх зір. Вивчав будову атмосфер пульсуючих зір за зміною їхніх променевих швидкостей. Для цього вибрав і досліджував систему ліній у спектрах зір класів від B0 до K4 і показав, що його система дозволяє отримувати променеві швидкості без систематичних помилок (Міжнародний астрономічний союз рекомендував цю систему як стандарт).

 

Розробив проекційний компаратор, що значно полегшує вимірювання променевих швидкостей. Суттєво розвинув Доміньонську астрофізичну обсерваторію (зокрема, ініціював створення 150-дюймового канадського рефлектора і очолював його будівництво). Президент Канадського королівського астрономічного товариства (1955—1956) і Тихоокеанського астрономічного товариства (1962—1964). На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Роберт Метвен Петрі помер 8 квітня 1966 р. у м. Вікторія (Британська Колумбія, Канада).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1