Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Петтіт Едісон (22.IX.1889 — 6.V.1962)

 

Pettit 

Американський астроном Едісон Петтіт народився 22 вересня 1889 р. у м. Перу (штат Небраска ). Здобувши (1911) вищу освіту в Нормальній школі, працював протягом 1911—1914 рр. викладачем у вищій школі в Міндені (Небраска). У 1914—1918 рр. працював у Вошбернському університеті (Топіка, штат Канзас) і виконував астрономічні спостереження в університетській обсерваторії, а також в Єркській обсерваторії. У 1918—1920 рр. — співробітник Єркської, а в 1920—1955 роках Маунт-Вілсонівської, обсерваторій.

 

Галузь наукових інтересів Едісона Петтіта — Сонце, планети і зорі (головно їх випромінювання). Розробив систему класифікації протуберанців за їхньою формою і типами активності. Сформулював закон, що описує рух протуберанців. Одним з перших застосував кінозйомку для вивчення протуберанців. Сконструював інтерференційний поляризаційний монохроматор для спостережень Сонця. Виконав (на початку 1920-х р.) піонерські дослідження із застосування вакуумної термопари в астрономії.

 

Виміряв (разом з С.Б. Ніколсоном) за допомогою термопари зорі всіх спектральних типів в різних довжинах хвиль (в інфрачервоному діапазоні також) і за цими даними визначив болометричні величини, температури і кутові розміри зір. Уперше (разом з С. Ніколсоном) виміряв поверхневі температури планет і Місяця й визначив швидкість охолодження поверхневого шару Місяця під час місячних затемнень, установив теплові властивості Місяця й отримав перші свідчення наявності шару пилу на його поверхні.

 

Виконавнизку візуальних, фотографічних і фотоелектричних спостережень Юпітера, Марса й подвійних зір. Відкрив Нову в сузір’ї Корми і протягом багатьох років вів спостереження за її блиском. У 1947—1954 рр. виконав фотоелектричні виміри блиску великоїкількості слабких галактик.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Едісон Петтіт помер 6 травня 1962 р. e м. Тусон (штат Аризона).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1