Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Піз Ґледгейм Франсіс (14.I.1881 — 7.II.1938)

 

 

Американський астроном Френсіс Ґледгейм Піз народився 14 січня 1881 р. в Кембриджі (шт. Массачусетс). Закінчивши (1901) Чиказький технологічний інститут, працював протягом 1901—1904 рр. оптиком і спостерігачем в Єркській обсерваторії. З 1904 р. — співробітник обсерваторії Маунт-Вілсон.

 

Галузь наукових інтересів Френсіса Піза — астрономічне приладобудування, зорі, туманності. Разом з Джорджем Річі конструював усе устаткування для обсерваторії (особливо велика його роль у створенні 100-дюймового рефлектора, який довго був найбільшим у світі телескопом). Одним з перших (1916—1917) виміряв променеві швидкості слабких галактик і визначив обертання галактик з допомогою спектрографа. Тривалий час був асистентом А. Майкельсона. Виконав (1920) разом з ним перше пряме вимірювання діаметра зорі (Бетельгейзе) за допомогою 20-футового інтерферометра, встановленого на 100-дюймовому рефлекторі (продовжив ці дослідження на 50-футовому інтерферометрі — виміряв діаметри кількох яскравих зір). Готував обладнання (1924—1928, 1930) для експериментів А. Майкельсона з визначення швидкості світла. Уперше відкрив (1928) планетарну туманність у кулястому зоряному скупченні (пізніше її назвали Піз 1).

 

Повторив (1929) дослід Майкельсона—Морлі. Брав участь у розробці оптики та конструкції 5-метрового рефлектора для обсерваторії Маунт-Паломар. На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Френсіс Ґледгейм Піз помер 7 лютого 1938 р. у Пасадені (шт. Каліфорнія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1