Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Плана Амедео Антоніо Джованні (6.XI.1781 — 20.I.1864)

 

Plana 

Італійський математик і астроном Джованні Антоніо Амедео Плана народився 6 листопада 1781 р. у м. Вогераю (на півночі Італії). Здобувши (1803) вищу освіту в Політехнічні школі в Парижі, за сприяння Жана Фур’є став професором математики в Артилерійській школі у П’ємонті. У 1811 р., завдяки сприянню Лагранжа, отримав місце на кафедрі астрономії в Туринському університеті — тут він був професором астрономії до кінця життя. Протягом п’ятдесяти років, починаючи з 1813 р., вчений керував астрономічною обсерваторією в Турині.

 

Галузь наукових інтересів Джованні Плана в астрономії — небесна механіка. Розробляв теорію руху Місяця, щоб скласти точні таблиці — результати були опубліковані в Туріні у 1832 р.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Джованні Антоніо Амедео Плана помер 20 січня 1864 р. в Турині (Італія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1