Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Райт Геммонд Вільям (4.XI.1871 — 16.V.1959)

 

Rait Viliam 

Американський астроном Вільям Геммонд Райт народився 4 листопада 1871 р. у м. Сан-Франциско. Здобув (1893) вищу освіту в Каліфорнійському університеті. Протягом 1897—1944 рр. працював в Лікській обсерваторії (у 1935—1942 роках — директор).

 

Галузь наукових інтересів Вільяма Райта — астрометрія, спектроскопія зір і туманностей, планети. Визначив (1903) променеві швидкості багатьох південних зір в Чилі під час експедиції Лікської обсерваторії. Вивчив спектри Нової Персея 1901 (разом з В.В. Кемпбеллом), Нової Близнюків 1912 і Нової Змієносця 1919. Уперше докладно дослідив спектри планетарних туманностей — виміряв довжини хвиль великої кількості ліній і ототожнив їх. З’ясував, що всі центральні зорі в планетарних туманностях мають спектри класу O і багато з них нагадують спектри зір типу Вольфа—Райє. Першим дослідив внутрішні рухи у планетарних туманностях, їхнє розширення.

 

У 1924—1927 рр. отримав велику послідовність фотографій планет в шести кольорах (від 360,0 до 760,0 нанометрів) і надійно встановив (незалежно від Г.А. Тихова), що атмосфера Марса прозора для червоних променів і сильно розсіює сині промені. Вивчав проблему визначення власних рухів зір з використанням далеких галактик як опорних точок.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Вільям Геммонд Райт помер 16 травня 1959 р. у м. Сан-Хосе (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1