Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Райт Геммонд Вільям (4.XI.1871 — 16.V.1959)

 

Rait Viliam 

Американський астроном Вільям Геммонд Райт народився 4 листопада 1871 р. у м. Сан-Франциско. Здобув (1893) вищу освіту в Каліфорнійському університеті. Протягом 1897—1944 рр. працював в Лікській обсерваторії (у 1935—1942 роках — директор).

 

Галузь наукових інтересів Вільяма Райта — астрометрія, спектроскопія зір і туманностей, планети. Визначив (1903) променеві швидкості багатьох південних зір в Чилі під час експедиції Лікської обсерваторії. Вивчив спектри Нової Персея 1901 (разом з В.В. Кемпбеллом), Нової Близнюків 1912 і Нової Змієносця 1919. Уперше докладно дослідив спектри планетарних туманностей — виміряв довжини хвиль великої кількості ліній і ототожнив їх. З’ясував, що всі центральні зорі в планетарних туманностях мають спектри класу O і багато з них нагадують спектри зір типу Вольфа—Райє. Першим дослідив внутрішні рухи у планетарних туманностях, їхнє розширення.

 

У 1924—1927 рр. отримав велику послідовність фотографій планет в шести кольорах (від 360,0 до 760,0 нанометрів) і надійно встановив (незалежно від Г.А. Тихова), що атмосфера Марса прозора для червоних променів і сильно розсіює сині промені. Вивчав проблему визначення власних рухів зір з використанням далеких галактик як опорних точок.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Вільям Геммонд Райт помер 16 травня 1959 р. у м. Сан-Хосе (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1