Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ресселл Норріс Генрі (25.Х.1877 — 18.II.1957)

 

Ressel

 

Американський астроном Генрі Норріс Ресселл (нині часто кажуть Рассел) народився 25 жовтня у м. Ойстер-Бей (шт. Нью-Йорк). У 1897 р. закінчив Принстонський університет і якийсь час в ньому працював. Згодом був співробітником Маунт-Вілсоновської і Гарвардської астрономічних обсерваторій.

 

Активно й плідно виконував дослідження в багатьох галузях астрофізики. У 1913 р. побудував діаграму залежності абсолютних зоряних величин від спектральних типів для всіх зір з відомими паралаксами (діаграма Герцшпрунга—Рессела).

 

У 1929 р. виконав перше, напівкількісне, визначення вмісту хімічних елементів в атмосфері Сонця і виявив, що вміст водню набагато перевищує вміст всіх інших елементів. Разом з Волтером Адамсом одержав перші надійні оцінки вмісту хімічних елементів у Всесвіті.

 

Був педагогом і популяризатором астрономії. Президент Американського філософського товариства (1931—1932), Американської асоціації сприяння розвитку науки (1933), Американського астрономічного товариства (1934—1937). На честь науковця названо (окрім діаграми Герцшпрунга—Рессела) астероїд 1762 Ресселл.

 

Генрі Норріс Ресселл помер 18 лютого 1957 р. у Принстоні (шт.Нью-Джерсі).

 

Докладніше про Генрі Ресселла

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1