Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Шуберт Теодор Фрідріх (30.X.1758 — 22.X.1825)

 

Shubert 

Німецький і російський математик, астроном, геодезист, популяризатор науки Фрідріх Теодор (Федір Іванович) Шуберт народився 30 жовтня 1758 р. у м. Гельмштадт (Німеччина). Самотужки опанував математику й астрономію. З 1783 р. мешкав у Росії. Спершу працював на посаді ревізора (Ревель), а в 1785 р. став географом при Петербурзькій академії наук (його першою справою на цій посаді було відновлення пошкодженого пожежею Готторпського глобуса). З 1804 р. завідував академічною обсерваторією.

 

Галузь наукових інтересів Фрідриха Шуберта в астрономії — практична астрономія, небесна механіка. Розробляв теорії руху Марса, Місяця, Урану, Церери. Виконав магнітні спостереження за маршрутом Петербург—Казань—Тобольськ—Іркутськ. Вивчав питання морехідної астрономії (ініціював створення морських астрономічних обсерваторій у Миколаєві та Кронштадті).

 

Активно популяризував астрономію (написав кілька підручників і науково-популярних книжок з астрономії). Видавав (1808—1818) календарі «Кишеньковий місяцеслів» і «Морський місяцеслів» для потреб морського флоту, а також редагував (1810—1825) газету St. Petersburger Zeitung (виходила в Санкт-Петербурзі німецькою мовою).

 

Фрідріх Теодор (Федір Іванович) Шубер помер 22 жовтня 1825 р. у м. Санкт-Петербург (Росія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1