Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Сола Комас Хосе (19.XII.1868 — 2.XII.1937)

 

Sola 

Іспанський (каталонський) астроном Хосе Комас Сола народився 19 грудня 1868 р. у Барселоні. Здобув (1889) вищу освіту в Барселонському університеті. Почав (1890) спостереження Марса в містечку Бардова. Керував будівництвом та оснащенням обсерваторії Фабра (поблизу Барселони) й очолив її в 1904 р.

 

Галузь наукових інтересів Хосе Сола — астрономічні спостереження небесних тіл. Опублікував (1885) результати своїх спостережень метеорних потоків Бієлід і Андромедід. У 1890 р. почав спостереження Марса, які виконував під час всіх подальших протистоянь планети. Створив (1894) карту Марса. Виконав спостереження Юпітера, які згодом використовував А.С. Вільямс для побудови теорії течій в атмосфері цієї планети. Вивчав Меркурій, Венеру, супутники Юпітера, підтвердив існування полярних білих плям у третього супутника Юпітера, Ганімеда. Першим дійшов висновку, що Титан, найбільший супутник Сатурна, може мати щільну атмосферу. Відкрив дві комети, одна з яких періодична. Її спостерігав повторно в 1935 р. Розробив метод чисельного розрахунку збурень кометних орбіт. Відкрив 11 астероїдів (зокрема Іспанію, Барселону, Альфонсину).

 

Популяризував науку. Заснував (1911) у Барселоні Астрономічне товариство Іспанії і Америки, що нині існує під назвою Іспанське астрономічне товариство. На честь науковця названо (окрім комети) астероїди 1102 Пепіта (від Pepito — неформального імені астронома) 1655 Комас Сола.

 

Хосе Комас Сола помер 2 грудня 1937 р. у Барселоні (Іспанія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1