Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Сола Комас Хосе (19.XII.1868 — 2.XII.1937)

 

Sola 

Іспанський (каталонський) астроном Хосе Комас Сола народився 19 грудня 1868 р. у Барселоні. Здобув (1889) вищу освіту в Барселонському університеті. Почав (1890) спостереження Марса в містечку Бардова. Керував будівництвом та оснащенням обсерваторії Фабра (поблизу Барселони) й очолив її в 1904 р.

 

Галузь наукових інтересів Хосе Сола — астрономічні спостереження небесних тіл. Опублікував (1885) результати своїх спостережень метеорних потоків Бієлід і Андромедід. У 1890 р. почав спостереження Марса, які виконував під час всіх подальших протистоянь планети. Створив (1894) карту Марса. Виконав спостереження Юпітера, які згодом використовував А.С. Вільямс для побудови теорії течій в атмосфері цієї планети. Вивчав Меркурій, Венеру, супутники Юпітера, підтвердив існування полярних білих плям у третього супутника Юпітера, Ганімеда. Першим дійшов висновку, що Титан, найбільший супутник Сатурна, може мати щільну атмосферу. Відкрив дві комети, одна з яких періодична. Її спостерігав повторно в 1935 р. Розробив метод чисельного розрахунку збурень кометних орбіт. Відкрив 11 астероїдів (зокрема Іспанію, Барселону, Альфонсину).

 

Популяризував науку. Заснував (1911) у Барселоні Астрономічне товариство Іспанії і Америки, що нині існує під назвою Іспанське астрономічне товариство. На честь науковця названо (окрім комети) астероїди 1102 Пепіта (від Pepito — неформального імені астронома) 1655 Комас Сола.

 

Хосе Комас Сола помер 2 грудня 1937 р. у Барселоні (Іспанія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1