Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Сола Комас Хосе (19.XII.1868 — 2.XII.1937)

 

Sola 

Іспанський (каталонський) астроном Хосе Комас Сола народився 19 грудня 1868 р. у Барселоні. Здобув (1889) вищу освіту в Барселонському університеті. Почав (1890) спостереження Марса в містечку Бардова. Керував будівництвом та оснащенням обсерваторії Фабра (поблизу Барселони) й очолив її в 1904 р.

 

Галузь наукових інтересів Хосе Сола — астрономічні спостереження небесних тіл. Опублікував (1885) результати своїх спостережень метеорних потоків Бієлід і Андромедід. У 1890 р. почав спостереження Марса, які виконував під час всіх подальших протистоянь планети. Створив (1894) карту Марса. Виконав спостереження Юпітера, які згодом використовував А.С. Вільямс для побудови теорії течій в атмосфері цієї планети. Вивчав Меркурій, Венеру, супутники Юпітера, підтвердив існування полярних білих плям у третього супутника Юпітера, Ганімеда. Першим дійшов висновку, що Титан, найбільший супутник Сатурна, може мати щільну атмосферу. Відкрив дві комети, одна з яких періодична. Її спостерігав повторно в 1935 р. Розробив метод чисельного розрахунку збурень кометних орбіт. Відкрив 11 астероїдів (зокрема Іспанію, Барселону, Альфонсину).

 

Популяризував науку. Заснував (1911) у Барселоні Астрономічне товариство Іспанії і Америки, що нині існує під назвою Іспанське астрономічне товариство. На честь науковця названо (окрім комети) астероїди 1102 Пепіта (від Pepito — неформального імені астронома) 1655 Комас Сола.

 

Хосе Комас Сола помер 2 грудня 1937 р. у Барселоні (Іспанія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1