Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Спітцер Лайман (26.VI.1914 — 31.III.1997)

 

Spittzer 

Американський астроном і фізик Лайман Спітцер народився 26 червня 1914 р. в Толідо (шт. Огайо). Здобувши (1935) вищу освіту в Єльському університеті, продовжив навчання в Кембриджському (Англія) і Принстонському університетах. У 1938—1939 рр. працював у Гарвардському університеті. Протягом 1939—1942 років викладав астрономію і фізику в Єльському університеті. У 1946—1947 роках — професор астрономії Єльського університету. З 1947 р. — професор астрономії Принстонського університету і директор університетської обсерваторії. Упродовж 1953—1966 рр. очолював Лабораторію фізики плазми в Принстонському університеті.

 

Галузь наукових інтересів Лаймана Спітцера — зоряна динаміка, міжзоряне середовище, зоряні атмосфери, фізика плазми. Довів неспроможність гіпотези утворення Сонячної системи внаслідок проходження зорі поблизу Сонця (показав, що речовина, яка б відділилась від Сонця, не зможе сконденсуватися й утворити планети). Виконав фундаментальні дослідження з фізики зоряних атмосфер і міжзоряного середовища. Висловив припущення про існування протяжної гарячої «галактичної корони» навколо нашої галактики. Розглянув процеси конденсації речовини в ядрах галактик й утворення щільних ядер, що містять масивні зорі.

 

Був ініціатором створення в США перших орбітальних астрономічних обсерваторій. Виконав низку фундаментальних досліджень з фізики плазми та керованого термоядерного синтезу. Запропонував систему утримання гарячої плазми сильним магнітним полем («стелараторів»).

 

У 1960—1962 роках — президент Американського астрономічного товариства. На честь науковця названо астероїд 2160 Спітцер, космічний телескоп «Спітцер».

 

Лайман Спітцер помер 31 березня 1997 р. у Принстоні (шт. Нью-Джерсі).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1