Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Таузі Річард (18.V.1908 — 15.IV.1997)

 

Tauzi 

Американський фізик і астроном Річард Таузі народився 18 травня 1908 р. у м. Сомервілль (штат Массачусетс). Здобув (1928) вищу освіту в університеті Тафтса. Протягом 1928—1936 рр. виконував наукові дослідження й викладав у Гарвардському університеті. У 1936—1941 роках — в університеті Тафтса. З 1941 р. працював у Дослідницькій лабораторії Військово-морського флоту США (у 1958—1967 рр. очолював групу ракетної спектроскопії у відділі атмосфери й астрофізики; в 1967—1978 роках керував відділом космічних досліджень; у 1978 р. вийшов у відставку й працював консультантом).

 

Галузь наукових інтересів Річарда Таузі — дослідження ультрафіолетового спектру Сонця. Керував запусками в США перших дослідницьких висотних ракет, на яких були встановлені спектрографи для реєстрації спектру Сонця в далекому ультрафіолетовому діапазоні. Уперше (в 1946 р. з допомогою ракети Фау-2) отримав і ототожнив спектр Сонця до 220,0 нанометрів, а згодом і в більш короткохвильовій ділянці.

 

Виконав низку робіт з атмосферної оптики (досліджував поглинання світла в атмосфері, яскравість неба і видимість планет, зір і штучних супутників на денному і нічному небі, інтенсивність різних емісійних ліній і смуг, що виникають у нічний час в атмосфері Землі).

 

Річард Таузі помер 15 квітня 1997 р. у м. Чеверлі (штат Мериленд), що в США.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1