Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Таузі Річард (18.V.1908 — 15.IV.1997)

 

Tauzi 

Американський фізик і астроном Річард Таузі народився 18 травня 1908 р. у м. Сомервілль (штат Массачусетс). Здобув (1928) вищу освіту в університеті Тафтса. Протягом 1928—1936 рр. виконував наукові дослідження й викладав у Гарвардському університеті. У 1936—1941 роках — в університеті Тафтса. З 1941 р. працював у Дослідницькій лабораторії Військово-морського флоту США (у 1958—1967 рр. очолював групу ракетної спектроскопії у відділі атмосфери й астрофізики; в 1967—1978 роках керував відділом космічних досліджень; у 1978 р. вийшов у відставку й працював консультантом).

 

Галузь наукових інтересів Річарда Таузі — дослідження ультрафіолетового спектру Сонця. Керував запусками в США перших дослідницьких висотних ракет, на яких були встановлені спектрографи для реєстрації спектру Сонця в далекому ультрафіолетовому діапазоні. Уперше (в 1946 р. з допомогою ракети Фау-2) отримав і ототожнив спектр Сонця до 220,0 нанометрів, а згодом і в більш короткохвильовій ділянці.

 

Виконав низку робіт з атмосферної оптики (досліджував поглинання світла в атмосфері, яскравість неба і видимість планет, зір і штучних супутників на денному і нічному небі, інтенсивність різних емісійних ліній і смуг, що виникають у нічний час в атмосфері Землі).

 

Річард Таузі помер 15 квітня 1997 р. у м. Чеверлі (штат Мериленд), що в США.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1