Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Тейлор Готон Джозеф (н. 29 березня 1941 р.)

 

Teilor 

Американський радіоастроном Джозеф Готон Тейлор народився 29 березня 1941 р. у Філадельфії. Здобув (1963) вищу фізичну освіту в коледжі Гаверфорд (передмістя Філадельфії). Отримавши (1968) ступінь доктора філософії з астрономії Гарвардського університету, працював короткий час в цьому університеті, а потім перейшов до університету штату Массачусетс в Амхерсті. Тут він став професором астрономії та заступником директора радіоастрономічної обсерваторії П’яти коледжів. Упродовж 1980—2006 рр. працював у Принстонському університеті (професор і протягом шести років декан факультету). Вийшов у відставку в 2006 р.

 

Галузь наукових інтересів Джозефа Тейлора — пульсари. Відкрив (1974) разом з Расселом Галсом з допомогою радіотелескопа в Аресибо новий тип пульсарів — пульсар у подвійній системі. Виміряв дуже слабкі, але важливі ефекти в русі пульсара, що зумовлені загальною теорією відносності А. Айнштайна (в такий спосіб ця теорія здобула ще одне експериментальне підтвердження). Результати високоточних спостережень (1991) цього пульсара вказують на те, що він є джерелом гравітаційних хвиль. Разом з Р. Галсом став лауреатом Нобелівської премії з фізики 1993 р. за відкриття і дослідження першого подвійного радіопульсара.

 

На честь науковця названо астероїд 81859 Джотейлор.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1