Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Тейлор Готон Джозеф (н. 29 березня 1941 р.)

 

Teilor 

Американський радіоастроном Джозеф Готон Тейлор народився 29 березня 1941 р. у Філадельфії. Здобув (1963) вищу фізичну освіту в коледжі Гаверфорд (передмістя Філадельфії). Отримавши (1968) ступінь доктора філософії з астрономії Гарвардського університету, працював короткий час в цьому університеті, а потім перейшов до університету штату Массачусетс в Амхерсті. Тут він став професором астрономії та заступником директора радіоастрономічної обсерваторії П’яти коледжів. Упродовж 1980—2006 рр. працював у Принстонському університеті (професор і протягом шести років декан факультету). Вийшов у відставку в 2006 р.

 

Галузь наукових інтересів Джозефа Тейлора — пульсари. Відкрив (1974) разом з Расселом Галсом з допомогою радіотелескопа в Аресибо новий тип пульсарів — пульсар у подвійній системі. Виміряв дуже слабкі, але важливі ефекти в русі пульсара, що зумовлені загальною теорією відносності А. Айнштайна (в такий спосіб ця теорія здобула ще одне експериментальне підтвердження). Результати високоточних спостережень (1991) цього пульсара вказують на те, що він є джерелом гравітаційних хвиль. Разом з Р. Галсом став лауреатом Нобелівської премії з фізики 1993 р. за відкриття і дослідження першого подвійного радіопульсара.

 

На честь науковця названо астероїд 81859 Джотейлор.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1