Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Текері Дейвід Ендрю (21.VI.1910 — 19.II.1978)

 

Tekeri 

Південноафриканський астроном Ендрю Дейвід Текері народився 21 червня 1910 р. в Челсі (Лондон, Англія). Здобувши (1932) вищу освіту в Кембриджському університеті, працював протягом 1932—1948 рр. в Обсерваторії сонячної фізики в Кембриджі. У 1934—1936 роках був на стажуванні в обсерваторії Маунт-Вілсон (США). Упродовж 1948—1974 рр. — співробітник Редкліффської обсерваторії у Південній Африці (з 1951 р. — директор). З 1974 р. був професором астрономії Кейптаунського університету.

 

Галузь наукових інтересів Ендрю Текері — спектроскопія Сонця і зір. Виконав (1932—1936) вимірювання центральних інтенсивностей і еквівалентних ширин ліній в спектрах Сонця і зір для перевірки теорії утворення спектральних ліній. Пояснив (разом з Полом Мерріллом) виникнення емісійних ліній в спектрах довгоперіодичних змінних зір і передбачив існування низки спектральних ліній в далекій ультрафіолетовій ділянці спектра.

 

У Південній Африці вивчав головно Магелланові Хмари та змінні зорі південного неба. Відкрив (разом з А. Весселінком) у Магелланових Хмарах змінні зорі типу RR Ліри. Визначивши (1952) за допомогою цих зір відстань до Хмар, показав (незалежно від Вальтера Бааде), що шкала позагалактичних відстаней, яку використовували в той час, має бути збільшена вдвічі.

 

Разом з канадськими астрономами з астрофізичної обсерваторії в м. Вікторія брав участь у багаторічній програмі вивчення диференціального обертання Галактики за променевими швидкостями гарячих зір. Відкрив багато змінних зір у карликовій галактиці в сузір’ї Скульптора і показав, що вони належать до типу RR Ліри. Його тривалі спостереження симбіотичних зір сприяли розумінню природи цих змінних.

 

Ендрю Дейвід Текері помер (загинув у дорожно-транспортній події) 19 лютого 1978 р. у Південно-Африканській Республіці.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1