Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Текері Дейвід Ендрю (21.VI.1910 — 19.II.1978)

 

Tekeri 

Південноафриканський астроном Ендрю Дейвід Текері народився 21 червня 1910 р. в Челсі (Лондон, Англія). Здобувши (1932) вищу освіту в Кембриджському університеті, працював протягом 1932—1948 рр. в Обсерваторії сонячної фізики в Кембриджі. У 1934—1936 роках був на стажуванні в обсерваторії Маунт-Вілсон (США). Упродовж 1948—1974 рр. — співробітник Редкліффської обсерваторії у Південній Африці (з 1951 р. — директор). З 1974 р. був професором астрономії Кейптаунського університету.

 

Галузь наукових інтересів Ендрю Текері — спектроскопія Сонця і зір. Виконав (1932—1936) вимірювання центральних інтенсивностей і еквівалентних ширин ліній в спектрах Сонця і зір для перевірки теорії утворення спектральних ліній. Пояснив (разом з Полом Мерріллом) виникнення емісійних ліній в спектрах довгоперіодичних змінних зір і передбачив існування низки спектральних ліній в далекій ультрафіолетовій ділянці спектра.

 

У Південній Африці вивчав головно Магелланові Хмари та змінні зорі південного неба. Відкрив (разом з А. Весселінком) у Магелланових Хмарах змінні зорі типу RR Ліри. Визначивши (1952) за допомогою цих зір відстань до Хмар, показав (незалежно від Вальтера Бааде), що шкала позагалактичних відстаней, яку використовували в той час, має бути збільшена вдвічі.

 

Разом з канадськими астрономами з астрофізичної обсерваторії в м. Вікторія брав участь у багаторічній програмі вивчення диференціального обертання Галактики за променевими швидкостями гарячих зір. Відкрив багато змінних зір у карликовій галактиці в сузір’ї Скульптора і показав, що вони належать до типу RR Ліри. Його тривалі спостереження симбіотичних зір сприяли розумінню природи цих змінних.

 

Ендрю Дейвід Текері помер (загинув у дорожно-транспортній події) 19 лютого 1978 р. у Південно-Африканській Республіці.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1