Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ван Аллен Альфред Джеймс (7.IX.1914 — 9.VIII.2006)

 

Van Allen 

Американський астрофізик Джеймс Альфред Ван Аллен народився 7 вересня 1914 р. у м. Маунт-Плезант (шт. Айова). Вищу освіту здобув в університеті штату Айова (1939 р. отримав ступінь доктора філософії з фізики). Після другої світової війни керував експериментами в атмосфері Землі, які виконували за допомогою ракети Фау-2. У 1951— 1985 рр. — професор фізики, завідувач кафедри фізики й астрономії університету штату Айова (після виходу на пенсію продовжував роботу в університеті як почесний професор). Брав участь у розробці першого американського штучного супутника Землі (Експлорер-1). За результатами роботи цього супутника наукова група, очолювана Ван Алленом, відкрила радіаційні пояси Землі (пояси Ван-Аллена).

 

Галузь наукових інтересів Джеймса Ван Аллена — космічні промені, верхня атмосфера й магнітосфера Землі, магнітосфери планет Сонячної системи. Один з піонерів постановки й виконання геофізичних і астрофізичних досліджень на висотних ракетах, штучних супутниках Землі, космічних апаратах та автоматичних міжпланетних станціях.

 

Був науковим консультантом з вивчення Сонячної системи в групі планування космічних програм Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (тобто NASA) США.

 

У 1989 р. отримав Премію Крафорда (її присуджує Шведська королівська академія наук в Стокгольмі, а вручає король Швеції), що є «еквівалентом» Нобелівської премії.

 

Джеймс Альфред Ван Аллен помер 9 серпня 2006 р. у м. Айова-сіті (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1