Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Вяйсяля Ірйо (6.IX.1891 — 21.VII.1971)

 

Viaisialia 

Фінський астроном і геодезист Ірйо Вяйсяля народився 6 вересня 1891 р. у м. Контіолахті. Захоплювався астрономією з дитячих років. Вищу освіту здобув у Гельсінкському університеті. Працював математиком у страховій компанії. Упродовж 1918—1923 рр. — співробітник Фінського геодезичного інституту. З 1923 р. працював в університеті міста Турку (з 1925 р. — професор фізики, а з 1927 р. — також професор астрономії). 1951 р. заснував при університеті в Турку Астрономо-оптичний інститут (Дослідницький інститут Туорла) і був його директором до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Ірйо Вяйсяля — астрономія, геодезія (удосконалення класичних і розробка нових методів геодезичної астрономії), оптика. Запропонував (за 7 років до Бернхарда Шмідта) використовувати спеціально деформовану пластинку, встановлену перед увігнутим дзеркалом рефлектора, для корекції його поля. Ця ідея була реалізована вже після того, як Шмідт опублікував інформацію про свій телескоп. Розробив новий метод (висловив ідею в 1946 р.) геодезичної зоряної тріангуляції з використанням штучного джерела світла, що піднімається на аеробалоні. На ідеях Вяйсяля засновані сучасні методи глобальної й локальної супутникової геодезії. Відкрив 128 астероїдів і три комети. Один з астероїдів назвав на честь професора Матті Паломаа (саме тому згодом співробітники обсерваторії Маунт-Паломар, де було відкрито багато астероїдів, не змогли один з них назвати «Паломар» — згідно з правилами найменування астероїдів їхні назви мають відрізнятися більше, ніж на одну літеру).

 

Був талановитим популяризатором астрономії, а також організатором аматорських астрономічних товариств у Гельсінкі й Турку. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїди 2804 Ірйо, 1573 Вяйсяля.

 

Ірйо Вяйсяля помер 21 липня 1971 р. у м. Рюмяттюля (Фінляндія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1