Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Перші результати за даними спостережень телескопів Європейської південної обсерваторії наслідків удару DART в астероїд

21 березня 2023

 

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) дві групи астрономів спостерігали за наслідками зіткнення між космічним апаратом NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) і астероїдом Діморфос (Dimorphos). Контрольоване зіткнення — це випробування в рамках програми захисту планети від небезпечних астероїдів. Але воно також дало астрономам унікальну можливість дізнатися більше про склад астероїда завдяки аналізу викинутої з його поверхні речовини.

Докладніше:

Наднова 185 року: рідкісний погляд на увесь залишок наднової

03 березня 2023

Камера темної енергії зареєструвала сяючі залишки першої в історії задокументованої наднової.

 

 

Зображення розтріпаної оболонки першої в історії зареєстрованої наднової отримано за допомогою камери темної енергії (Dark Energy Camera, DECam), виготовленої Міністерством енергетики США. Її встановлено на 4-метровому телескопі Віктора М. Бланко Національного наукового фонду (National Science Foundation, NSF) у Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо в Чилі. Обсерваторія діє під егідою Національної дослідницької лабораторії оптичної та інфрачервоної астрономії (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab NSF). Кільце залишків RCW 86 — це все, що зосталося від зорі білого карлика, яка вибухнула понад 1800 років тому, коли китайські спостерігачі зоряного неба зафіксували її як «зорю-гостю».

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Вяйсяля Ірйо (6.IX.1891 — 21.VII.1971)

 

Viaisialia 

Фінський астроном і геодезист Ірйо Вяйсяля народився 6 вересня 1891 р. у м. Контіолахті. Захоплювався астрономією з дитячих років. Вищу освіту здобув у Гельсінкському університеті. Працював математиком у страховій компанії. Упродовж 1918—1923 рр. — співробітник Фінського геодезичного інституту. З 1923 р. працював в університеті міста Турку (з 1925 р. — професор фізики, а з 1927 р. — також професор астрономії). 1951 р. заснував при університеті в Турку Астрономо-оптичний інститут (Дослідницький інститут Туорла) і був його директором до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Ірйо Вяйсяля — астрономія, геодезія (удосконалення класичних і розробка нових методів геодезичної астрономії), оптика. Запропонував (за 7 років до Бернхарда Шмідта) використовувати спеціально деформовану пластинку, встановлену перед увігнутим дзеркалом рефлектора, для корекції його поля. Ця ідея була реалізована вже після того, як Шмідт опублікував інформацію про свій телескоп. Розробив новий метод (висловив ідею в 1946 р.) геодезичної зоряної тріангуляції з використанням штучного джерела світла, що піднімається на аеробалоні. На ідеях Вяйсяля засновані сучасні методи глобальної й локальної супутникової геодезії. Відкрив 128 астероїдів і три комети. Один з астероїдів назвав на честь професора Матті Паломаа (саме тому згодом співробітники обсерваторії Маунт-Паломар, де було відкрито багато астероїдів, не змогли один з них назвати «Паломар» — згідно з правилами найменування астероїдів їхні назви мають відрізнятися більше, ніж на одну літеру).

 

Був талановитим популяризатором астрономії, а також організатором аматорських астрономічних товариств у Гельсінкі й Турку. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїди 2804 Ірйо, 1573 Вяйсяля.

 

Ірйо Вяйсяля помер 21 липня 1971 р. у м. Рюмяттюля (Фінляндія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1