Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Перші результати за даними спостережень телескопів Європейської південної обсерваторії наслідків удару DART в астероїд

21 березня 2023

 

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) дві групи астрономів спостерігали за наслідками зіткнення між космічним апаратом NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) і астероїдом Діморфос (Dimorphos). Контрольоване зіткнення — це випробування в рамках програми захисту планети від небезпечних астероїдів. Але воно також дало астрономам унікальну можливість дізнатися більше про склад астероїда завдяки аналізу викинутої з його поверхні речовини.

Докладніше:

Наднова 185 року: рідкісний погляд на увесь залишок наднової

03 березня 2023

Камера темної енергії зареєструвала сяючі залишки першої в історії задокументованої наднової.

 

 

Зображення розтріпаної оболонки першої в історії зареєстрованої наднової отримано за допомогою камери темної енергії (Dark Energy Camera, DECam), виготовленої Міністерством енергетики США. Її встановлено на 4-метровому телескопі Віктора М. Бланко Національного наукового фонду (National Science Foundation, NSF) у Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо в Чилі. Обсерваторія діє під егідою Національної дослідницької лабораторії оптичної та інфрачервоної астрономії (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab NSF). Кільце залишків RCW 86 — це все, що зосталося від зорі білого карлика, яка вибухнула понад 1800 років тому, коли китайські спостерігачі зоряного неба зафіксували її як «зорю-гостю».

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Воронцов-Вельямінов Борис Олександрович (14.II.1904 — 27.I.1994)

 

Vorontzov Veliaminiv 

Російський радянський астроном Борис Олександрович Воронцов-Вельямінов народився 14 лютого 1904 р. в м. Дніпро (Україна). Цікавився астрономією з дитячих років. Вищу освіту здобув (1925) у Московському університеті. Упродовж 1924— 1994 рр. працював в Астрофізичному інституті (з 1931 р. — Державний астрономічний інститут ім. П.К. Штернберга).

 

Галузь наукових інтересів — комети, нестаціонарні зорі, туманності, галактики, історія астрономії. Довів (1930), на підставі дослідження розподілу газів у голові комети, обертання ядра комети. Запропонував (1933) методи вимірювання відстаней до планетарних туманностей і визначення температур їхніх ядер. Розробив класифікацію видимих форм планетарних туманностей й уклав кілька каталогів цих об’єктів. На підставі вимірювань блиску зоряних скупчень, підтвердив існування поглинання в міжзоряному середовищі. Відкрив (1958) явище взаємодії галактик, знайшов 1200 галактик, що взаємодіють між собою. Уклав і опублікував (у 1959 р. і 1977 р.) атласи, що містять фотографії таких галактик. Уклав разом із співробітниками й опублікував у 1961—1974 рр. докладний опис морфології 32 000 галактик.

 

Автор відомого в колишньому Радянському Союзі шкільного підручника з астрономії, а також кількох науково-популярних книжок з астрономії та її історії.

 

Борис Олександрович Воронцов-Вельямінов помер 27 січня 1994 р. у Москві (Росія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1