Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Воронцов-Вельямінов Борис Олександрович (14.II.1904 — 27.I.1994)

 

Vorontzov Veliaminiv 

Російський радянський астроном Борис Олександрович Воронцов-Вельямінов народився 14 лютого 1904 р. в м. Дніпро (Україна). Цікавився астрономією з дитячих років. Вищу освіту здобув (1925) у Московському університеті. Упродовж 1924— 1994 рр. працював в Астрофізичному інституті (з 1931 р. — Державний астрономічний інститут ім. П.К. Штернберга).

 

Галузь наукових інтересів — комети, нестаціонарні зорі, туманності, галактики, історія астрономії. Довів (1930), на підставі дослідження розподілу газів у голові комети, обертання ядра комети. Запропонував (1933) методи вимірювання відстаней до планетарних туманностей і визначення температур їхніх ядер. Розробив класифікацію видимих форм планетарних туманностей й уклав кілька каталогів цих об’єктів. На підставі вимірювань блиску зоряних скупчень, підтвердив існування поглинання в міжзоряному середовищі. Відкрив (1958) явище взаємодії галактик, знайшов 1200 галактик, що взаємодіють між собою. Уклав і опублікував (у 1959 р. і 1977 р.) атласи, що містять фотографії таких галактик. Уклав разом із співробітниками й опублікував у 1961—1974 рр. докладний опис морфології 32 000 галактик.

 

Автор відомого в колишньому Радянському Союзі шкільного підручника з астрономії, а також кількох науково-популярних книжок з астрономії та її історії.

 

Борис Олександрович Воронцов-Вельямінов помер 27 січня 1994 р. у Москві (Росія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1