Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

 

Чурюмов Клим Іванович (19.II.1937 — 14.X.2016)

 

Churiumov 

Член-кореспондент НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Клим Іванович Чурюмов народився 19 лютого 1937 р. у Миколаєві. Здобувши (1960) вищу освіту на фізичному факультеті Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, працював на геофізичній станції в бухті Тіксі (Якутія, Росія). У 1962—1964 роках працював на заводі Арсенал у Києві. Протягом 1965—1968 років навчався в аспірантурі Київського державного університету, а далі працював науковим співробітником на кафедрі астрономії та в Астрономічній обсерваторії цього університету.

 

Галузь наукових інтересів К.І. Чурюмова — комети. Разом з Світланою Герасименко відкрив (1969) короткоперіодичну комету 67P/Churyumov-Gerasimenko («комета Чурюмова-Герасименко»), а також довгоперіодичну комету C/1986 N1 Churyumov-Solodovnikov (1986, разом з В.В. Солодовниковим). Упродовж 2014—2016 рр. комету Чурюмова-Герасименко досліджували з допомогою космічного апарата «Розетта».

 

Учасник понад 30 експедицій зі спостереження комет, сонячних затемнень і полярних сяйв. Був присутнім під час запусків космічних ракет на космодромах Байконур (Казахстан), Плесецьк (Росія) і Куру (Французька Гвіана). Учасник міжнародних конференцій, на яких виголосив понад 200 наукових доповідей.

 

Активний популяризатор астрономічних знань. Автор та співавтор науково-популярних книжок «Кометы и их наблюдение» (1980), «Комета Галлея и ее наблюдения» (з М.О. Беляєвим), «Астрономический календарь. Постоянная часть» (1980, один зі співавторів), «Небо без чудес» (1987, разом з О.Ф. Пугачем), «Атлас звездного неба» (1990, разом з Д.М. Пономарьовим). Упродовж 2004—2016 рр. — директор науково-просвітницького центру «Київський планетарій». Президент Українського товариства аматорів астрономії.

 

Лауреат премії НАН України імені М. П. Барабашова (2005, разом з І.О. Вакарчуком та Н.Г. Щукіною) за цикл робіт «Спектральні дослідження зір та комет».

 

На честь науковця названо астероїд 2627 Churyumov.

 

Клим Іванович Чурюмов помер 14 жовтня 2016 р. у Харкові (похований у Києві на Байковому кладовищі).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1