Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Діварі Микола Борисович (26.09.1921 — 17.01.1993)

 

Divari

 

Доктор фізико-математичних наук, професор Микола Борисович Діварі народився 26 вересня 1921 р. у с. Білоусівка Вознесенського району Миколаївської області. Здобувши (1945) вищу освіту в Одеському державному університеті, став до роботи на посаді старшого лаборанта кафедри астрономії. Протягом 1946—1951 років — молодший науковий співробітник Інституту астрономії і фізики АН Казахської РСР у м. Алма-Ата. Влітку 1951 р. повернувся в Одесу — став працювати (протягом 1962—1991 рр. — завідувач кафедри вищої математики) в Одеському політехнічному інституті.

 

Галузь наукових інтересів М.Б. Діварі — зодіакальне світло й міжпланетний пил. Виконував електрофотометричні спостереження зодіакального світла й світіння нічного неба. Організував спостереження присмерків методом електрофотометрії та поляриметрії. Створив електрофотометр для виконання різних атмосферно-оптичних досліджень. Розробив математичний метод розв’язку оберененої задачі теорії присмерків.

 

Автор книги «Зодиакальный свет» (1964). Був головою міжнародної асоціації зодіакального світла.

 

На честь науковця названо астероїд 7882 Діварі.

 

Микола Борисович Діварі помер 17 січня 1993 р. в Одесі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1