Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Моріса Ейгенсона

 

Український радянський астроном Моріс Семенович Ейгенсон народився 21 січня 1906 р. Народився у Дніпропетровську. Вчився в Ленінградському університеті, де закінчив аспірантуру і почав працювати. В 1939 р. його обрано професором. Одночасно з викладанням в університеті з 1934 р. працював у Головній астрономічній обсерваторії АН СРСР в Пулково, протягом 1938—1951 рр. очолював відділ Служби Сонця. З 1937 по 1951 р., перебуваючи на посту голови Сонячної комісії Астрономічної ради АН СРСР, керував роботою мережі Служби Сонця в нашій країні. У 1953 р. став професором Львівського університету і тут працював до кінця життя; до 1959 р. був директором університетської обсерваторії.

 

Одним із основних напрямів наукової діяльності Ейгенсона було вивчення галактик. У низці праць 1935—1938 рр. він дослідив галактичне поглинання світла. Вчений першим показав, що у всіх спіральних галактиках, а не тільки у тих, які ми бачимо «з ребра», є матерія, що спричиняє поглинання; вперше довів наявність темної матерії між галактиками; розробив нові методи визначення оптичної товщі нашої Галактики. Ейгенсон остаточно довів відсутність систематичної орієнтації напрямків осей обертання спіральних галактик — факт, який має велике космогонічне значення. В 1936 р. опублікував першу в світовій літературі науково-популярну монографію з позагалактичної астрономії — «Великий Всесвіт», у 1960 р. вийшла книга «Позагалактична астрономія» — огляд тогочасного стану науки про світ галактик. Низка праць стосується проблем космології.

 

Другий напрям досліджень Ейгенсона — вивчення закономірностей проявів сонячної активності і впливу її на геофізичні явища. Ця галузь науки, яку вчений називав геліогеофізикою, відкриває можливість науково обґрунтованих прогнозів деяких процесів на Землі, зумовлених Сонцем. Ейгенсон запропонував нові індекси сонячної активності, разом зі своїми учнями встановив існування вікового сонячного циклу, що відбивається в деяких геофізичних явищах. У 1948 р. під його керівництвом було створено монографію «Сонячна активність та її земні прояви», у 1957 р. він написав «Нариси фізико-географічних проявів сонячної активності». У 1957—1958 рр. вчений провів велику роботу з організації спостережень за програмою Міжнародного геофізичного року.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1981

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1