Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

Докладніше про О.К. Кононовича

 

Відомий український астроном, перший вітчизняний астрофізик Олександр Костянтинович Кононович народився 12 лютого 1850 р. в м. Таганрозі, у сім’ї митного чиновника.

 

Там юний Олександр деякий час відвідував гімназію, а продовжив навчання і здобув середню освіту в Одесі. У 1867 р. він вступив на математичне відділення Новоросійського університету (тепер Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова). У 1871 р. О.К. Кононовича залишили при університеті для підготовки до наукової діяль­ности. Того ж року він здобув звання педагога середньої школи, а 1873 р. здав магістерські екзамени, після чого поїхав у відрядження до Німеччини для роботи над магістерською дисертацією.

 

О.К. Кононович працював у Берлінській обсерваторії, а згодом вивчав астрофотометрію під керівництвом Йоганна Целльнера (1834—1882). Відхиливши пропозицію працювати в добре обладнаній приватній обсерваторії в Англії, 1876 року О.К. Кононович повернувся на Батьківщину і влаштувався вчителем математики й фізики в одній із гімназій Одеси. У 1880 р. він захистив дисертацію «Визначення орбіт подвійних зір із застосуванням до обчислення орбіти γ Virginis», здобувши ступінь магістра астрономії. У 1881 р. молодому вченому присуджено звання доцента, того ж року він став на посаду завідувача кафедри астрономії та астрономічної обсерваторії Новоросійського університету. За 30 років його керівництва обсерваторія перетворилася із навчально-допоміжної установи в передовий для того часу астрофізичний дослідний заклад і стала важливим науковим центром. У 1883 р. О.К. Кононович захистив докторську дисертацію на тему «Фотометричні дослідження планет Марса, Юпітера та Сатурна» і невдовзі був обраний професором кафедри астрономії.

 

О.К. Кононович — один з піонерів астрофізичних досліджень в тодішній Росії. Його ранні роботи присвячено проблемі обчислення орбіт подвійних зір. За спостереженнями подвійної зорі γ Діви, що їх виконали Дж. Брадлей (1693—1762), Ф. Бессель (1784—1846) та інші астрономи, вчений обчислив елементи її орбіти. Другий цикл його досліджень, розпочатий ще в Німеччині, стосується фотометричного вивчення небесних об’єктів. Послуговуючись фотометром Целльнера, О.К. Кононович одержав великі ряди фотометричних спостережень Марса, Юпітера і Сатурна (1875, 1881—1882 рр.). Згодом за допомогою протуберанц-спектроскопавін проводив регулярні спостереження сонячних протуберанців, результати яких невдовзі були оброблені й опубліковані. Вчений виконував систематичні визначення координат сонячних плям, використовуючи фотографічні методи; колекція, яку він зібрав, містить понад півтори тисячі знімків поверхні Сонця.

 

Олександр Костянтинович Кононович помер 18 травня 1910 р.; на його честь названо астероїд Головного поясу (8322) Kononovich. Серед учнів О.К. Кононовича — талановитий російський астрофізик О.П. Ганський (1870—1908), відомий пулковський астрометрист О.С. Васильєв (1868—1947) та ін.

 

Підготувала Л. М. Свачій

(за інформацією з «Астрономічний календар» [на] 2000 р., випуск 46, Київ, 1999. С. 225, 226.)

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1