Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Юрій Дрогобич та його наукові праці

 

Я. Д. Ісаєвич

 

 

Юрій Котермак з Дрогобича, більш відомий сучасникам як Юрій Дрогобич — український астроном і медик XV ст., перший вітчизняний автор друкованої книжки. Народився він близько 1450 р. в родині дрогобицького міщанина Михайла Доната. Наприкінці 1468 р. Котермак вступив до Краківського університету, де й отримав наукові ступені бакалавра (1470) і магістра (1473). Після цього він вирушив до Італії, щоб продовжити навчання в Болонському університеті, одному з найстаріших в Європі.

 

Зберігся власноручний лист Юрія Котермака від 6 лютого 1478 р. Він пише: «Хотів би я мати хоч один спокійний день, коли б їв свій хліб без смутку і важкої турботи. Я прибув до Болонської школи, маючи мало грошей. Багато міг би досягти, якщо не мусив би турбуватись про найнеобхідніше*». Тяжко заробляючи на життя, долаючи нестатки, Юрій з Дрогобича все ж досяг значних наукових успіхів. Близько 1478 р. він успішно склав іспит на звання доктора філософії Болонського університету.

 

У 1478 р. Юрій почав читати лекції з астрономії в Болоньї, того ж року написав трактат про сонячне затемнення 29 липня 1478 р. Незабаром він переїхав до міста Касале, де займався астрономією як придворний остролог маркіза Монферрату Гуїльєльмо VIII Палеолога. З 1480 р. наш земляк знову викладав астрономію і одночасно вивчав медицину в Болонському університеті, а на 1481—1482 рр. був обраний ректором. В 1482 р. став доктором медицини. В цей час він підтримував тісні зв’язки з визначними італійськими вченими-гуманістами**.

 

В останні роки життя (1487—1494) Юрій викладав у Краківському університеті, де в 1491—1494 рр. навчався Микола Коперник. До прибуття у Краків Коперник вивчав астрономію у Вроцлавку під керівництвом М. Водки, з яким Юрій Дрогобич дружив ще під час перебування в Болоньї. Можливо, що Водка сприяв знайомству молодого Коперника з доктором філософії та медицини, відомим на той час астрономом Юрієм Дрогобичем, а також що Коперник слухав лекції Дрогобича.

 

Крім трактату про затемнення 1478 р. доктор Юрій написав ще астрологічний прогноз на той рік. Він зберігся в Мюнхенській державній бібліотеці серед книг, переписаних знаменитим німецьким вченим XV ст., автором «Всесвітньої хроніки» Гартманом Шеделем.В Паризькій Національній бібліотеці виявлено трактат Юрія Дрогобича, присвячений способам оцінки наслідків затемнень. Але найвідомішою працею нашого земляка є «Юдіціум прогностікон» — «Прогностична оцінка поточного 1483 року доктора Юрія Дрогобича з Русі, доктора мистецтва і медицини Болонського університету». Ця перша друкована книга українського автора вийшла 7 лютого 1483 р.

 

Книга невелика. На першій сторінці — віршований вступ, адресований папі Сікстові IV, який був володарем Рима — міста, де надруковано книгу. Книга присвячена астрології, проте містить багато наукових відомостей. Тут передбачено час двох затемнень Сонця і місячних фаз .до кінця 1483 р., наводяться географічні довготи, в межах яких, на думку вченого, були розташовані Константинополь, Кафа, Москва, Вільнюс, Краків, Львів, Дрогобич і ряд інших міст. В окремому розділі подано приблизний прогноз погоди на весь наступний рік, оснований на спостереженнях за погодою в зоні помірного клімату. Тому книгу Юрія Дрогобича розглядав німецький вчений Г. Гельман у своїй монографії з історії метеорології.

 

Праці вченого-дрогобичанина свідчать про його добру обізнаність з творами античних вчених Арістотеля, Клавдія Птоломея, західноєвропейських астрономів Леопольда Бабенберга, Гвідона Боната. Але особливо часто він посилався на арабського астронома Аль-Бумазара (Абу-Машара).

 

Книги Юрія Котермака-Дрогобича — цінні пам’ятки української наукової думки часів середньовіччя.

 

 * Ягеллонська бібліотека у Кракові, рукопис 6394, № 9.

** Докладніше про це див.: Я. Ісаєвич. Юрій з Дрогобича. — «Український історичний журнал», 1960, № 4; «Знання та праця», 1964, № 4.

 

Джерело: Короткий астрономічний календар 1971

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1