Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Фоґель Роберт Пилипович (01.III.1859 — 27.II.1920)

 

Fogel 

Доктор астрономії, професор Роберт Пилипович Фоґель народився 1 березня 1859 р. у м. Ржищів (нині Київської області). Здобувши (1886) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Київського університету, був затверджений університетським стипендіатом для підготовки на звання професора. У 1891—1893 рр. перебував на стажуванні в зарубіжних обсерваторіях (Рим, Мілан, Париж, Потсдам) з метою ознайомлення і набуття навичок з астрофізики. З 1894 р. — астроном-спостерігач Київської астрономічної обсерваторії (КАО) і професор (1899) кафедри астрономії. У 1901—1920 роках — директор КАО.

 

Галузь наукових інтересів Р.П. Фогеля — теоретична астрономія. Розвинув і доповнив класичні методи визначення орбіт планет і комет.

 

Автор підручників для вищої школи «Курс сферичної астрономії» (1910), «Основи теоретичної астрономії» (1913), «Описова астрономія» (1909, 1919).

 

Роберт Пилипович Фоґель помер 27 лютого 1920 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1