Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Фомін Петро Іванович (20.VI.1930 — 05.X.2011)

 

Fomin 

Член-кореспондент НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Петро Іванович Фомін народився 20 червня 1930 р. у с. Жихарєво (Орловська область, Росія). Здобувши (1953) вищу освіту в Харківському державному університеті, далі навчався в аспірантурі цього університету. Протягом 1957—1972 рр. працював у Харківському фізико-технічному інституті. З 1972 р. — в Інституті теоретичної фізики у м. Києві (з 1974 р. очолював відділ астрофізики та фізики елементарних частинок).

 

Галузь наукових інтересів П.І. Фоміна — теоретична фізика, астрофізика, космологія. Один із фундаторів квантової космології. Розробив теорію спонтанного квантового народження просторово-замкнутого Всесвіту з фізичного вакууму. Досліджував структуру фізичного вакууму та прояви його властивостей у різноманітних фізичних процесах. Створив квантово-польову теорію активності квазарів і радіогалактик, дослідив високоенергетичні газодинамічні ефекти в галактиках. Пояснив (разом з В.М.Мальнєвим і А.П.Фоміною) явище надпотужного радіовипромінювання системи Юпітер—Іо. Розробив теорію інверсії магнітного поля Землі.

 

Заслужений діяч науки УРСР (1982), лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки (2006) та премії НАН України ім. М.П. Барабашова (1989).

 

Петро Іванович Фомін помер 5 жовтня 2011 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1