Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Горделадзе Шалва Георгійович (18.IX.1905 — 25.I.1973)

 

Hordeladze 

Доктор фізико-математичних наук, професор Шалва Георгійович Горделадзе народився 18 вересня 1905 р. в с. Гурянта (Західна Грузія). Здобувши (1932) вищу освіту в Тбіліському університеті, працював науковим співробітником в Інституті прикладної хімії (м. Тбілісі). Протягом 1934—1937 рр. навчався в аспірантурі (науковий керівник — Віктор Амбарцумян) Ленінградського університету, а також брав участь у будівництві та становленні Абастуманської обсерваторії. Був старшим науковим співробітником, а згодом заступником директора цієї обсерваторії. У 1939—1940 роках працював за сумісництвом доцентом у Тбіліському університеті — викладав загальну та теоретичну астрофізику.

 

В Україні працював з 1940 р., викладав у Київському державному університеті ім. Т.Г. Шевченка, був заступником директора Астрономічної обсерваторії цього університету. У 1941—1944 рр. — учасник Другої світової війни. З 1944 р. — на педагогічній роботі на кафедрі вищої математики Київського політехнічного інституту, в якому працював до кінця життя (у 1967—1973 рр. — завідувач кафедри математичної фізики).

 

Упродовж 1945—1960 років працював за сумісництвом у Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР (учений секретар, завідувач відділу астрофізики, заступник директора з наукової роботи). Брав участь у зведенні перших будівель у Голосіївському лісі, придбанні й монтажі телескопів.

 

Галузь наукових інтересів Ш.Г. Горделадзе — астрофізика. Був ініціатором астрофізичних досліджень у ГАО. Розробив математичні методи для визначення маси нових зір та їх оболонок. Виконував дослідження міжзоряного поглинання світла та особливостей просторового розподілу пилової матерії і зір різних спектральних класів з метою вивчення положення і структури спіральних рукавів Галактики. Низка робіт присвячена проблемам фізики планет Сонячної.

 

Разом з учнями і колегами опублікував (1962) фундаментальну працю «Каталог фотографических, фотовизуальных и фотокрасных величин 22000 звёзд».

 

Шалва Георгійович Горделадзе помер 25 січня 1973 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1