Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Горделадзе Шалва Георгійович (18.IX.1905 — 25.I.1973)

 

Hordeladze 

Доктор фізико-математичних наук, професор Шалва Георгійович Горделадзе народився 18 вересня 1905 р. в с. Гурянта (Західна Грузія). Здобувши (1932) вищу освіту в Тбіліському університеті, працював науковим співробітником в Інституті прикладної хімії (м. Тбілісі). Протягом 1934—1937 рр. навчався в аспірантурі (науковий керівник — Віктор Амбарцумян) Ленінградського університету, а також брав участь у будівництві та становленні Абастуманської обсерваторії. Був старшим науковим співробітником, а згодом заступником директора цієї обсерваторії. У 1939—1940 роках працював за сумісництвом доцентом у Тбіліському університеті — викладав загальну та теоретичну астрофізику.

 

В Україні працював з 1940 р., викладав у Київському державному університеті ім. Т.Г. Шевченка, був заступником директора Астрономічної обсерваторії цього університету. У 1941—1944 рр. — учасник Другої світової війни. З 1944 р. — на педагогічній роботі на кафедрі вищої математики Київського політехнічного інституту, в якому працював до кінця життя (у 1967—1973 рр. — завідувач кафедри математичної фізики).

 

Упродовж 1945—1960 років працював за сумісництвом у Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР (учений секретар, завідувач відділу астрофізики, заступник директора з наукової роботи). Брав участь у зведенні перших будівель у Голосіївському лісі, придбанні й монтажі телескопів.

 

Галузь наукових інтересів Ш.Г. Горделадзе — астрофізика. Був ініціатором астрофізичних досліджень у ГАО. Розробив математичні методи для визначення маси нових зір та їх оболонок. Виконував дослідження міжзоряного поглинання світла та особливостей просторового розподілу пилової матерії і зір різних спектральних класів з метою вивчення положення і структури спіральних рукавів Галактики. Низка робіт присвячена проблемам фізики планет Сонячної.

 

Разом з учнями і колегами опублікував (1962) фундаментальну працю «Каталог фотографических, фотовизуальных и фотокрасных величин 22000 звёзд».

 

Шалва Георгійович Горделадзе помер 25 січня 1973 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1