Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Казимирчак-Полонська Олена Іванівна (21.XI.1902 — 30.08.1992)

 

Kazymyrchak Polonska 

Доктор фізико-математичних наук Олена Іванівна Казимирчак-Полонська народилася 21 листопада 1902 р. у с. Селець (нині Володимир-Волинський район Волинської області). Здобувши (1927) вищу освіту в Львівському університеті, працювала в ньому протягом 1927—1932 рр. на кафедрі астрономії. Упродовж 1932—1934 років була асистентом астрономічної обсерваторії Варшавського університету. З 1934 р. по 1944 р. приватний викладач математики у Варшаві. Протягом 1945—1948 рр. працювала у Херсонському педагогічному інституті (лаборант, старший викладач кафедри математики). У 1948—1950 роках — в Інституті теоретичної астрономії АН СРСР (Ленінград). Упродовж 1950—1956 рр. працювала викладачем (Ленінградський педінститут, Херсонський суднобудівний технікуму, Одеський педінституту). З 1956 р. працювала в Інституті теоретичної астрономії. Протягом 1980—1990 рр. — викладач теології в Ленінградській Духовній академії.

 

Галузь наукових інтересів О.І. Казимирчак-Полонської — небесна механіка, рух комет. Довела, що основним фактором, який приводить до зміни кометних орбіт, є вплив великих планет. Обґрунтувала гіпотезу захоплення короткоперіодичних комет великими планетами. З’ясувала загальні закономірності еволюції кометних орбіт. Дослідила рух 35 короткоперіодичних комет різних планетних сімейств з урахуванням їх збурень.

 

Упродовж 1976—1978 рр. — голова наукової групи з динаміки малих тіл Сонячної системи при Астрономічній раді АН СРСР.

 

Лауреат премії імені Ф.О. Бредихіна (1968). На честь науковця названо астероїд 2006 Polonskaya.

 

Олена Іванівна Казимирчак-Полонська померла 30 серпня 1992 р. у Санкт-Петербурзі (Росія).

 

Докладніше про Олену Казимирчак-Полонську:

А.О. Корсунь. Ім’я земне і небесне

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1