Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Казимирчак-Полонська Олена Іванівна (21.XI.1902 — 30.08.1992)

 

Kazymyrchak Polonska 

Доктор фізико-математичних наук Олена Іванівна Казимирчак-Полонська народилася 21 листопада 1902 р. у с. Селець (нині Володимир-Волинський район Волинської області). Здобувши (1927) вищу освіту в Львівському університеті, працювала в ньому протягом 1927—1932 рр. на кафедрі астрономії. Упродовж 1932—1934 років була асистентом астрономічної обсерваторії Варшавського університету. З 1934 р. по 1944 р. приватний викладач математики у Варшаві. Протягом 1945—1948 рр. працювала у Херсонському педагогічному інституті (лаборант, старший викладач кафедри математики). У 1948—1950 роках — в Інституті теоретичної астрономії АН СРСР (Ленінград). Упродовж 1950—1956 рр. працювала викладачем (Ленінградський педінститут, Херсонський суднобудівний технікуму, Одеський педінституту). З 1956 р. працювала в Інституті теоретичної астрономії. Протягом 1980—1990 рр. — викладач теології в Ленінградській Духовній академії.

 

Галузь наукових інтересів О.І. Казимирчак-Полонської — небесна механіка, рух комет. Довела, що основним фактором, який приводить до зміни кометних орбіт, є вплив великих планет. Обґрунтувала гіпотезу захоплення короткоперіодичних комет великими планетами. З’ясувала загальні закономірності еволюції кометних орбіт. Дослідила рух 35 короткоперіодичних комет різних планетних сімейств з урахуванням їх збурень.

 

Упродовж 1976—1978 рр. — голова наукової групи з динаміки малих тіл Сонячної системи при Астрономічній раді АН СРСР.

 

Лауреат премії імені Ф.О. Бредихіна (1968). На честь науковця названо астероїд 2006 Polonskaya.

 

Олена Іванівна Казимирчак-Полонська померла 30 серпня 1992 р. у Санкт-Петербурзі (Росія).

 

Докладніше про Олену Казимирчак-Полонську:

А.О. Корсунь. Ім’я земне і небесне

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1