Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Харін Аркадій Сергійович (26.XII.1929 — 10.VII.2010)

 

Kharin 

Доктор фізико-математичних наук Аркадій Сергійович Харін народився 26 грудня 1929 р. у с. Кривошеїно Кривошеїнського району Томської області (Росія). Вищу астрономічну освіту здобув у Томському державному університеті. Протягом 1954—1955 рр. працював у Владивостоцькому морехідному училищі, потім (до 1958 р.) у Миколаївському відділенні ГАО СРСР (Пулково). З 1958 р. — у Головній астрономічній обсерваторії НАН України (обіймав посади від молодшого наукового до головного наукового співробітника).

 

Галузь наукових інтересів А.С. Харіна — фундаментальна астрометрія. Був першим в ГАО НАН України спостерігачем каталогу зір широтних програм. Спостерігав Сонце, планети, яскраві й слабкі зорі на вертикальному крузі Ваншаффа. Приділяв увагу оснащенню та модернізації цього інструмента. Розробив теорію горизонтального меридіанного аксіального круга, виготовленого в ГАО НАН України. Розробляв новий науковий напрям «інфрачервона астрометрія».

 

Автор монографії «Каталог склонений звезд программ зенит-телескопов в системе FK4 для эпохи наблюдений и равноденствия 1950.0» (1963) і співавтор монографії «Модернизация вертикального круга Ваншаффа и результаты наблюдений Солнца и больших планет в 1970—1977 гг.» (1980).

 

Аркадій Сергійович Харін помер 10 липня 2010 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1