Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Комаров Микола Сергійович (16.VI.1938 — 03.VIII.2003)

 

Komarov 

Доктор фізико-математичних наук, професор Микола Сергійович Комаров народився 16 червня 1938 р. у м. Сестрорецьк (нині в складі Курортного району Санкт-Петербурга, Росія). Здобувши (1960) вищу освіту в Одеському державному університеті, працював у його Астрономічній обсерваторії (до 1964 р. — аспірант, науковий співробітник, у 1968—1969 рр. завідувач відділу астрофізики, з 1970 р. — відділу астроспектроскопії).

 

Галузь наукових інтересів М.С. Комарова — фундаментальна фотометрія і спектроскопія, фізика холодних зір-гігантів. Разом з В.А. Позигуном першим (1966) в СРСР виконав електроспектрофотометричні спостереження зір в ближньому інфрачервоному діапазоні довжин хвиль з метою вивчення розподілу енергії у зоряних спектрах. На основі цих спостережень було укладено каталог «Спектрофотометрия звезд в диапазоне 550—900 нм». Керував створенням і був співавтором «Фотометрического и спектрального каталога ярких звезд» (1979).

 

Автор монографії «Холодные звезды-гиганты» (2000). В останні роки життя читав лекції для широкого загалу в Одеському планетарії.

 

Микола Сергійович Комаров помер 3 серпня 2003 р. в Одесі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1