Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Два сонячні зонди та один великий телескоп змінять наші уявлення про Сонце

11 лютого 2020

Для геліофізиків завжди сонячно, але особливо в ці дні (йдеться про початок 2020-го року, коли став до ладу новий наземний сонячний телескоп і стартувала нова космічна місія з вивчення Сонця — Ред).

 

 

Космічний зонд Solar Orbiter («Штучний супутник Сонця»), створений у співпраці між Європейським космічним агентством та NASA, стартував 10 лютого 2020 року, менше ніж за два тижні після першого оприлюднення зображень Сонця, отриманих за допомогою нового великого сонячного телескопа. На цих зображеннях поверхню нашої зорі видно так докладно, як її ще ніколи людство не бачило. У день оприлюднення знімків Сонця, 29 січня, космічний апарат NASA Parker Solar Probe («Сонячний зонд Паркер») пройшов повз Сонце на найближчій досі відстані. Мінімальної відстані до світила він досягне в грудні 2024 року.

Докладніше:

ALMA зафіксувала красивий наслідок сутички двох зір

05 лютого 2020

Астрономи, які виконували спостереження за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) — в її експлуатації на умовах партнерства бере участь Європейська південна обсерваторія (European Southern ObservatoryESO), помітили газову хмару, появу якої спричинила взаємодія двох зір. Одна збільшилась в розмірах настільки, що стала поглинати іншу. Натомість ця зоря почала рухатися по спіралі назустріч своєму компаньйону, зриваючи його зовнішні шари.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Мороженко Ніна Миколаївна (13.III.1928 — 10.VII.2009)

 

Morozhenko N M 

Доктор фізико-математичних наук Ніна Миколаївна Мороженко (дівоче прізвище Семенова) народилася 13 березня 1928 р. у с. Благодарне (Ставропольський край, Росія). Вищу освіту здобула (1950) у Ленінградському університеті. Закінчила (1956) аспірантуру Ленінградського педінституту. Упродовж 1958—1988 рр. працювала в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР.

 

Галузь наукових інтересів Н.М. Мороженко — фізика Сонця. Вивчала спокійні протуберанці з урахуванням їхньої неоднорідної структури. Уперше показала, що концепцію однорідного протуберанця можна застосовувати лише для слабких об’єктів. Побудувала структурно-неоднорідну модель сонячного протуберанця, у рамках якої вдалося пояснити світіння ліній з низькими (метали), середніми (водень) та високими (гелій) потенціалами збудження. Пояснила (1984) різноманітність форм спектральних ліній різних хімічних елементів змінами густини речовини і ступеня волокнистості протуберанців.

 

Ніна Миколаївна Мороженко померла 10 липня 2009 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1