Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Новопашенний Борис Володимирович (04.XII.1891 — 15.II.1975)

 

 

Кандидат фізико-математичних наук Борис Володимирович Новопашенний народився 4 грудня 1891 р. у м. Кишинів (Молдавія). Астрономією зацікавився навчаючись у гімназії. Здобувши (1914) вищу освіту в Петербурзькому університеті, перебував на військовій службі. Протягом 1917—1920 рр. — завідувач астрономо-метеорологічної частини Дирекції маяків і лоції Білого моря (Архангельськ) Головного гідрографічного управління військово-морських сил. Працював на півночі 12 років. У 1929 р. був призначений на посаду старшого астронома Одеської обсерваторії, де й працював понад 45 років (з 1955 р. — завідувач відділу астрометрії). Очолював обсерваторію у 1944 р. (після арешту К.Д. Покровського).

 

Галузь наукових інтересів Б.В. Новопашенного — меридіанна астрометрія (візуальні визначення точних положень зір і планет з допомогою меридіанного кола). Виконав понад 65 тисяч спостережень для визначення координат небесних тіл. Створив кілька каталогів положень зір, великих планет та астероїдів.

 

Борис Володимирович Новопашеннийпомер 15 лютого 1975 р. в Одесі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1