Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Проник Володимир Іванович (29.IV.1932 — 26.II.2016)

 

 

Кандидат фізико-математичних наук Володимир Іванович Проник народився 29 квітня 1932 р. у с. Вербівці Тернопільської області. Здобувши (1954) вищу освіту на фізичному факультеті Львівського державного університету імені Івана Франка, став аспірантом С.Б. Пікельнера в Кримській астрофізичні обсерваторії, а потім її науковим співробітником.

 

Галузь наукових інтересів В.І. Проника — дифузні й планетарні туманності, залишки спалахів наднових зір, активні галактики (досліджував газову компоненту цих об’єктів). Відкрив існування в ядрах активних галактик двох фізично різних ділянок — з вузькими і широкими емісійними лініями, змінність оптичного викиду Діви А. Досліджував блиск і спектри багатьох галактик з активними ядрами.

 

Приділяв багато уваги астроприладобудуванню. Брав участь в розробці й виготовленні космічного ультрафіолетового телескопа «АСТРОН» (1983), а також у спостереженнях з його допомогою позагалактичних об’єктів.

 

Володимир Іванович Проник помер 26 лютого 2016 р. у селищі Наукове (Крим).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1