Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Проник Володимир Іванович (29.IV.1932 — 26.II.2016)

 

 

Кандидат фізико-математичних наук Володимир Іванович Проник народився 29 квітня 1932 р. у с. Вербівці Тернопільської області. Здобувши (1954) вищу освіту на фізичному факультеті Львівського державного університету імені Івана Франка, став аспірантом С.Б. Пікельнера в Кримській астрофізичні обсерваторії, а потім її науковим співробітником.

 

Галузь наукових інтересів В.І. Проника — дифузні й планетарні туманності, залишки спалахів наднових зір, активні галактики (досліджував газову компоненту цих об’єктів). Відкрив існування в ядрах активних галактик двох фізично різних ділянок — з вузькими і широкими емісійними лініями, змінність оптичного викиду Діви А. Досліджував блиск і спектри багатьох галактик з активними ядрами.

 

Приділяв багато уваги астроприладобудуванню. Брав участь в розробці й виготовленні космічного ультрафіолетового телескопа «АСТРОН» (1983), а також у спостереженнях з його допомогою позагалактичних об’єктів.

 

Володимир Іванович Проник помер 26 лютого 2016 р. у селищі Наукове (Крим).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1