Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Найвіддаленіший квазар проливає світло на те, як ростуть чорні діри

14 січня 2021

 

Група астрономів, яку очолювали науковці з Аризонського університету, спостерігала квазар на відстані 13,03 мільярда світлових років від Землі — найвіддаленіший натепер квазар. Зважаючи на таку відстань, це означає, що квазар існував уже через 670 мільйонів років після Великого Вибуху, коли вік Всесвіту становив лише 5% від його теперішнього віку. Квазар містить надмасивну чорну діру, маса якої еквівалентна масі 1,6 мільярда Сонць.

Докладніше:

Виявлено віддалену галактику, що втрачає здатність утворювати зорі

11 січня 2021

 

Галактики починають «вмирати», коли перестають утворювати зорі, проте досі астрономи ніколи чітко не бачили початку цього процесу в далекій галактиці. За допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), яку використовує також Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO), астрономи спостерігали галактику, що викинула майже половину газу, потрібного їй для формування зір. Цей викид відбувається з дивовижною швидкістю: галактика втрачає протягом року кількість газу, що еквівалентна 10 000 мас Сонця. Науковці вважають, що ця разюча подія спричинена зіткненням з іншою галактикою. Нове відкриття може спонукати астрономів до переосмислення того, як у галактиках перестає діяти процес утворення нових зір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Савченко Костянтин Миколайович (27.XII.1910 — 29.XI.1956)

 

 

Доктор фізико-математичних наук, професор Костянтин Миколайович Савченко народився 27 грудня 1910 р. в Херсоні. Здобувши (1931) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Херсонського інституту народної освіти, далі навчався в аспірантурі Харківського університету. Протягом 1934—1940 рр. — старший науковий співробітник Харківської астрономічної обсерваторії і доцент Харківського університету. Водночас у 1938—1940 роках викладає курс загальної астрономії в Херсонському педагогічному інституті. Під час фашистської окупації перебував у Херсоні (до листопада 1943 р.), а потім в Одесі. З осені 1944 р. до початку 1945 р., а також у 1950—1956 рр. — завідувач кафедри астрономії Одеського державного університету. Протягом 1944—1956 рр. також завідувач відділом теоретичної астрономії Одеської астрономічної обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів К.М. Савченка — небесна механіка, космогонія. Вивчав обертання небесних тіл зі змінною масою. Виконував теоретичні дослідження в галузі небесної механіки з метою обґрунтування космогонічної гіпотези Канта.

 

Автор монографії «Очерки по небесной механике» і підручника українською мовою «Курс небесної механіки» (роботи не були опубліковані).

 

Костянтин Миколайович Савченко помер 29 листопада 1956 р. в Одесі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1