Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Шайн Григорій Абрамович (19.IV.1892 — 04.VIII.1956)

 

Shain 

Академік АН СРСР, доктор фізико-математичних наук Григорій Абрамович Шайн народився 19 квітня 1892 р. в Одесі. Здобувши (1919) вищу освіту в Пермському університеті, став у ньому до роботи асистента на кафедрі астрономії. Протягом 1921—1925 рр. працював обчислювачем у Пулковській астрономічній обсерваторії. У 1925—1945 рр.— у Симеїзському відділенні Пулковської обсерваторії. З 1944 р. керував створенням (у селищі Наукове) Кримської астрофізичної обсерваторії (КрАО) і був її директором до 1952 року. Упродовж 1952—1956 рр. — завідувач відділу фізики зір і туманностей КрАО.

 

Галузь наукових інтересів Г.А. Шайна — астрофізика (головно зоряна спектроскопія та фізика газових туманностей). Також досліджував зорі, сонячну корону, астероїди та інші небесні об’єкти. Відкрив майже 150 нових туманностей. Виявив нові класи цих об’єктів (туманності, у яких значна частина матерії зосереджена на периферії, а також дуже витягнуті туманності волокнистої структури). Результати вивчення газових туманностей підтвердило гіпотезу про те, що Галактика має постійне магнітне поле.

 

З’ясував (1929) одночасно з американським астрономом О. Струве, що зорі ранніх спектральних класів обертаються значно швидше, ніж Сонце. Разом з В.О. Альбіцьким визначив променеві швидкості майже 800 зір і склав каталог цих зір.

 

Автор (разом з В.Ф. Газе) значимої в астрономії роботи «Атлас дифузних газових туманностей» (1952).

 

Лауреат Державної премії СРСР (1950). На честь науковця названо 2,6-метровий телескоп КрАО.

 

Григорій Абрамович Шайн помер 4 серпня 1956 р. у Москві (похований на цвинтарі селища Голуба Затока біля Симеїзу в Криму).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1