Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Шестака Іван Софронович (07.V.1937 — 04.VIII.1994)

 

 

Доктор фізико-математичних наук Іван Софронович Шестака народився 7 травня 1937 р. у с. Тернівка (нині Новоархангельский район Кіровоградської області). Здобувши (1959) вищу освіту в Одеському державному університеті, працював учителем фізики і астрономії в школі у м. Торезі (Донецька область). Протягом 1963—1994 рр. — у Одеській астрономічні обсерваторії (з 1992 р. завідувач сектору з дослідження метеорів і комет).

 

Галузь наукових інтересів І.С. Шестаки — метеори. Спостерігав їх на метеорному патрулі Астрономічної станції в с. Маяки біля Одеси. Вивчав динаміку метеорної речовини, метеорних потоків та кометно-метеорних комплексів, а також їх взаємодію і зв’язкок з астероїдами. Виконав низку теоретичних робіт, присвячених метеорній темі.

 

Співавтор (разом з Ю.Н. Крамером) монографії «Метеорна матерія в атмосфері Землі й білясонячному космічному просторі» (1983). Співавтор (разом з Ю.Н. Крамером) навчально-методичного посібника для студентів «Фотографічні методи метеорної астрономії» (1989).

 

Був активним педагогом і популяризатором астрономічних знань.

 

На честь науковця названо Очаківський ліцей Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.

 

Іван Софронович Шестака помер 4 серпня 1994 р. в Одесі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1