Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Жардецький Венчеслав Сигизмундович (16.IV.1896 — 21.X.1962)

 Zhardetskyi

 

Доктор філософії, професор Венчеслав Сигизмундович Жардецький народився 16 квітня 1896 р. в Одесі. Здобувши (1917) вищу освіту в Одеському університеті, залишився в ньому (на кафедрі астрономії та геодезії) для підготовки до професорського звання. У грудні 1917 р. почав працювати в обсерваторії університету. Протягом березня — листопада 1919 р. був у Добровольчій армії (санітар Червоного Хреста, начальник санітарного поїзда). Після повернення до Одеси поновив роботу в обсерваторії. Емігрував (1920) в Югославію. Оселився в Белграді. Працював у Російському науковому інституті та Белградському університеті. Після Другої світової війни — професор Грацького університету (Австрія), директор (1946—1947) Інституту фізики та астрономії. Читав лекції у Вищій технічній школі Граца. З 1949 р. мешкав у США — працював позаштатним науковим співробітником у Ламонтській геологічній обсерваторії Колумбійського університету. Професор (з 1951 р.) Механічного коледжу цього університету.

 

Галузь наукових інтересів В.С. Жардецького — небесна механіка та геофізика. Значним є внесок науковця у теорію зонального обертання Землі.

 

Автор підручників «Гідромеханіка» (1933), «Теоретична фізика» (1940), монографії «Теорія фігур небесних тіл» (1958). Член Американського математичного товариства, Американського геодезичного союзу, Нью-Йоркської академії наук.

 

Венчеслав Сигизмундович Жардецький помер 21 жовтня 1962 р. у м. Елкінс (Західна Вірджинія, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1