Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

Адаптивна оптика — метод, який дає змогу під час телескопічних спостережень компенсувати спотворення потоку світла, що виникають унаслідок неоднорідностей в атмосфері Землі.

 

Спотворення світла усувають за допомогою вторинного тонкого дзеркала, яке встановлюють перед фокусом (фокальною площиною) телескопа. Кероване комп’ютером, воно відносно швидко (кілька мілісекунд) змінює свою форму, що дає змогу компенсувати неоднорідності світлового потоку. Необхідна умова роботи системи А. о. — наявність поряд з об’єктом спостережень яскравого точкового джерела світла (опорної зорі). Сучасні системи А. о. можуть за допомогою потужного лазера створювати «штучну зорю» — світіння атомів натрію в атмосфері Землі на висоті близько 90 км.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1