Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір

30 листопада 2021

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір, які коли-небудь спостерігали астрономи. Відстань між цими об’єктами також набагато менша, ніж в будь-якої іншої, відомої нині, паринадмасивних чорних дір. Зрештою вони зіллються в одну гігантську чорну діру.

Докладніше:

Нове світло на процеси, що стоять за сонячними виверженнями

17 листопада 2021

Нові дослідження сильних магнітних полів, що утворюються всередині Сонця і спричиняють сильні виверження речовини з його поверхні, можуть допомогти передбачати сонячні спалахи.

 

Математики і астрофізики з Великобританії та Італії всебічно змоделювали появу скручених магнітних полів у сонячній атмосфері та перевірили свої моделі за допомогою спостережень. Це стало проривом для розуміння процесу, внаслідок якого відбуваються сонячні спалахи. Статтю науковців оприлюднив журнал Nature Communications.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Адаптивна оптика — метод, який дає змогу під час телескопічних спостережень компенсувати спотворення потоку світла, що виникають унаслідок неоднорідностей в атмосфері Землі.

 

Спотворення світла усувають за допомогою вторинного тонкого дзеркала, яке встановлюють перед фокусом (фокальною площиною) телескопа. Кероване комп’ютером, воно відносно швидко (кілька мілісекунд) змінює свою форму, що дає змогу компенсувати неоднорідності світлового потоку. Необхідна умова роботи системи А. о. — наявність поряд з об’єктом спостережень яскравого точкового джерела світла (опорної зорі). Сучасні системи А. о. можуть за допомогою потужного лазера створювати «штучну зорю» — світіння атомів натрію в атмосфері Землі на висоті близько 90 км.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1