Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

Астроблема (грец. astér — зоря, bléma — рана) — дуже давній і сильно зруйнований ударний кратер, який виник під час зіткнень метеороїдних, кометних і астероїдних тіл з поверхнями планет і їхніх супутників.

 

Сліди від давніх (вік — мільйони років) космічних катастроф у вигляді кратерів і залишків їх є на планетах земної групи та їхніх супутниках, а також на астероїдах. Багато А. знайдено на Землі, особливо завдяки космічним спостереженням. Упродовж тривалого часу А. найкраще зберігаються на кристалічних щитах. На Українському кристалічному щиті виявлені та вивчені низка А.: Іллінецька біля с. Іллінці на Вінниччині (діаметр 5 км), біля с. Оболонь на Полтавщині (діаметр 20 км), біля с. Зелений Гай на Кіровоградщині (діаметр 1,5 км). Усі вони мають вік понад 100 млн років.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1