Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

Молочний Шлях — сріблясто-туманна смуга (утворена світлом величезної кількості зір нашої галактики), яка оперізує зоряне небо. Термін М. Ш. є синонім терміна Галактика.

 

Смуга М. Ш. є диском Галактики, який земляни спостерігають зсередини, бо Сонце міститься в диску Галактики (на відстані приблизно 30 тис. світлових років від її центра). Саме тому М. Ш. найяскравіший у напрямку галактичного центра, який лежить у сузір’ї Стрільця. Хмари пилу (типу Вугільного Мішка біля Південного Хреста), які поглинають світло зір, надають М. Ш. плямистого вигляду.М. Ш. пролягає через сузір’я Близнят, Тельця, Візничого, Персея, Жирафа, Кассіопеї, Андромеди, Цефея, Ящірки, Лебедя, Лисички, Ліри, Стріли, Орла, Щита, Стрільця, Змієносця, Південної Корони, Скорпіона, Косинця, Вовка, Південного Трикутника, Кентавра, Циркуля, Південного Хреста, Мухи, Кіля, Вітрило, Корми, Однорога, Малого Пса й Оріона.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1