Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Цикл Метона (метонів цикл) — 19-річний період часу, після якого конкретні фази Місяця припадають на ту ж дату сонячного календаря, що й у попередньому циклі. Таке повторення можливе, бо 19 тропічних років містять 6939,60 доби, тобто майже точно дорівнюють 235 синодичним місяцям (6939,69 доби). Ц. М. названо на честь грецького астронома Метона (V ст. до н. е.), який його відкрив.

 

У давнину Ц. М. використовували, щоб утримати початок року за місячно-сонячним календарем поблизу певного моменту тропічного року (наприклад, поблизу весняного рівнодення). У Ц. М. було 110 коротких (по 29 днів) і 125 довгих (по 30 днів) календарних місяців і 13-й місяць у році вставляли 7 разів упродовж кожних 19 років. Однак Ц. М. не ідеально точний: через 19 років фази Місяця зсуваються вперед на 2,1 год, тобто на 1 добу за 219 років.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1