Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Дж. Вебб вперше зафіксував полярні сяйва на Нептуні

27 березня 2025

Космічний телескоп NASA James Webb вперше зафіксував яскраву полярну активність на Нептуні. У минулому астрономи вже бачили приголомшливі на полярну активність на Нептуні, наприклад, під час прольоту космічного апарата НАСА «Вояджер-2» у 1989 році. Однак астрономи довго не могли отримати чіткі зображення та підтвердити полярні сяйва на Нептуні, незважаючи на успішні виявлення їх на Юпітері, Сатурні та Урані. Нептун був відсутньою частиною головоломки, коли справа дійшла до виявлення полярних сяйв на планетах-гігантах нашої Сонячної системи.

Read more

Пошук інформації на порталі

Цикл Метона (метонів цикл) — 19-річний період часу, після якого конкретні фази Місяця припадають на ту ж дату сонячного календаря, що й у попередньому циклі. Таке повторення можливе, бо 19 тропічних років містять 6939,60 доби, тобто майже точно дорівнюють 235 синодичним місяцям (6939,69 доби). Ц. М. названо на честь грецького астронома Метона (V ст. до н. е.), який його відкрив.

 

У давнину Ц. М. використовували, щоб утримати початок року за місячно-сонячним календарем поблизу певного моменту тропічного року (наприклад, поблизу весняного рівнодення). У Ц. М. було 110 коротких (по 29 днів) і 125 довгих (по 30 днів) календарних місяців і 13-й місяць у році вставляли 7 разів упродовж кожних 19 років. Однак Ц. М. не ідеально точний: через 19 років фази Місяця зсуваються вперед на 2,1 год, тобто на 1 добу за 219 років.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1