Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

Цикл Метона (метонів цикл) — 19-річний період часу, після якого конкретні фази Місяця припадають на ту ж дату сонячного календаря, що й у попередньому циклі. Таке повторення можливе, бо 19 тропічних років містять 6939,60 доби, тобто майже точно дорівнюють 235 синодичним місяцям (6939,69 доби). Ц. М. названо на честь грецького астронома Метона (V ст. до н. е.), який його відкрив.

 

У давнину Ц. М. використовували, щоб утримати початок року за місячно-сонячним календарем поблизу певного моменту тропічного року (наприклад, поблизу весняного рівнодення). У Ц. М. було 110 коротких (по 29 днів) і 125 довгих (по 30 днів) календарних місяців і 13-й місяць у році вставляли 7 разів упродовж кожних 19 років. Однак Ц. М. не ідеально точний: через 19 років фази Місяця зсуваються вперед на 2,1 год, тобто на 1 добу за 219 років.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1