Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічна таємниця: телескоп ESO зафіксував зникнення масивної зорі

30 червня 2020

 

Використовуючи Дуже великий телескоп (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), астрономи виявили відсутність нестійкої масивної зорів карликовій галактиці. Науковці вважають: це може свідчити про те, що зоря стала менш яскравою і частково затемнена пилом. Інше пояснення полягає в тому, що зоря колапсувала в чорну діру без явища наднової. «Якщо це було саме так, — сказав керівник наукової групи, докторант Триніті Коледжу в Дубліні (Trinity College Dublin) Ендрю Аллан (Andrew Allan), — це було б першим прямим виявленням зорі-монстра, яка закінчила своє життя таким чином».

Докладніше:

Нове дослідження з пошуку ознак технологічних цивілізацій у Всесвіті

22 червня 2020

Науковці Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики та Рочестерського університету розпочали спільний проєкт з пошуку ознак життя у Всесвіті за допомогою техносигнатур. На виконання дослідження вчені отримали грант від NASA — перше фінансування від агентства, що не стосується пошуків радіосигналів від інопланетян, і перше, призначене для SETI, за три останні десятиліття.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Цикл Метона (метонів цикл) — 19-річний період часу, після якого конкретні фази Місяця припадають на ту ж дату сонячного календаря, що й у попередньому циклі. Таке повторення можливе, бо 19 тропічних років містять 6939,60 доби, тобто майже точно дорівнюють 235 синодичним місяцям (6939,69 доби). Ц. М. названо на честь грецького астронома Метона (V ст. до н. е.), який його відкрив.

 

У давнину Ц. М. використовували, щоб утримати початок року за місячно-сонячним календарем поблизу певного моменту тропічного року (наприклад, поблизу весняного рівнодення). У Ц. М. було 110 коротких (по 29 днів) і 125 довгих (по 30 днів) календарних місяців і 13-й місяць у році вставляли 7 разів упродовж кожних 19 років. Однак Ц. М. не ідеально точний: через 19 років фази Місяця зсуваються вперед на 2,1 год, тобто на 1 добу за 219 років.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1